Zonguldak’ta 112’ye 2 bin 376 sessiz davet yapıldı

112 Acil Davet Merkezi’ne yapılan temelsiz davetlerle uğraş sürüyor.

Yurdun birçok bölgesinde 112’yi arayarak temelsiz davet bırakan şahıslar, takımlara güç anlar yaşatıyor.

Zonguldak’ta davet merkezi grupları 8 ayda 337 bin 717 davete yanıt verdi.

Aramaların 2 bin 376’sı sessiz çağrı

Gelen davetlerden 2 bin 376’sı SIM kartsız telefonla yapılan sessiz davet oldu.

Merkezde çalışan işçinin ihbarı üzerine jandarma ve polis grupları harekete geçti.

İncelemeler sonucunda aramaların Beycuma beldesine bağlı Karapınar köyünden geldiğini belirlendi.

Uyarılan akabinde aramalar son buldu

Öte yandan arama yapan şahsın kimliği belirlenemezken, kelam konusu köye takımlar gönderildi.

DHA’nın transferine nazaran; 112 Davet Merkezi Müdürü Cemal Kar, jandarmanın köyde yaptığı ikazların akabinde aramanın şimdilik sonlandırıldığını belirtti.

12 bireye 6 bin TL ceza kesildi

Yıl içinde temelsiz ihbar, fatura sorma, elektrik, su, doğal gaz firmalarını ilgilendiren bahisler, daima ‘sessiz çağrı’ bırakma ve argolu konuşmalar üzere acil olmayan durumlar için arayan 12 bireye, 6 bin 732 TL ceza uygulandı.

Çağrıların yüzde 66’sı asılsız

2022 yılı boyunca 337 bin davete karşılık verdiklerini söyleyen Davet Merkezi Müdürü Cemal Kar,Vatandaşlarımızın yalnızca acil durumlarda aramasını rica ediyoruz. Acil olmayan aramalarımız şu an için yüzde 66 düzeylerinde. Bu düzey biraz yüksek. Bu düzeyin daha da düşmesi için okullarda tanıtım faaliyetleri yapıyoruz. Yayınlarımızla da halkımızı da bilgilendiriyoruz. Bunun dışında acil olmayan durumlarda arayan vatandaşlarımızı SMS yahut arama ile ikaz ediyoruz. İkazlarımıza karşılık vermeyenlere de 561 TL para cezası uyguluyoruz. Daha da ısrar ederlerse isimli süreç yapmak zorunda kalıyoruz maalesef” dedi.

“Birkaç hane ikaz edilince aramalar durdu”

Arayıp hiç konuşmadan sınırları meşgul eden kişiyi tespit ederek varsayımı pozisyonuna jandarma gönderdiklerini ve davetlerin önüne geçtiklerini aktaran Kar, “2 bin 300 küsur kez arayan bir vatandaşımız vardı. Biz onu jandarmamız sayesinde ikaz ederek aramasını engelledik. Tekrar ararsa isimli süreç başlatmak zorunda kalacağız. IMEI numarasından pozisyon tespitleri dertli olduğu için bölgesel manada gelen pozisyonlardan daraltarak, bölgeyi jandarmaya ilettik. Birkaç hane ikaz edilince aramalar durdu. Tekrar ararsa isimli süreçlere geçmek zorunda kalacağız. Daha faal ve verimli hizmet verilebilmesi için ‘sessiz çağrılar’ ile gereksiz aramaların azaltılması gerekiyor. Vatandaşlar birinci evvel pozisyonunu, adresini düzgün biçimde verip kısa ve öz olarak ‘yangın var, kaza var, kazayla ilgili sıkışma var’ üzere bilgileri versinler. Bunların yanı sıra sakin olmalarını rica ediyoruz. Bizi yalnızca acil durumlarda aramalarını istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.