Zelenski’den ‘Zaporijya’ uyarısı: Olumsuz bir durum komşu ülkeleri de etkileyecek

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rusya‘nın, Zaporijya Nükleer Santrali‘nde ve etrafında askeri faaliyetlerini ağırlaştırdığını ve santral etrafında kışkırtıcı hareketlerine devam ettiğini söyledi.

Zelenski, Rus güçlerinin, nükleer santralin tesislerinde mühimmat ve teçhizat depoladığını, birebir vakitte da santral etrafını mayınladığını öne sürdü. 

Zelenski, Rusya’nın nükleer kurum ve kuruluşlarına karşı yeni sert yaptırımlar uygulanması gerektiğini savunarak, “Tüm Rus kuvvetleri derhal nükleer santral ve etrafından hiçbir şart olmaksızın geri çekilmeli” dedi.

Zelenski, “Eğer dünya bir nükleer santrali korumak için kâfi güce ve kararlılığa sahip değilse, bu, nükleer şantaja teslim olmak ve teröristlere kaybetmek demektir. Bu kaybı önlemek için hala bir baht var” dedi.

‘HER ŞEY RÜZGARIN TARAFINA VE ŞİDDETİNE BAĞLI’

Volodimir Zelenski, Zaporijya Nükleer Santrali’nde mümkün bir radyasyon sızıntısına ve santralde yaşanabilecek olumsuz bir radyasyon olayında bölge ülkelerinin bundan ziyan görebileceğini bildirdi.

Zelenski, muhtemel bir nükleer facianın yaşanmasına ilişkin “Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye, Gürcistan ve daha uzak bölgelerdeki ülkeler bile ziyan görebilir. Her şey yalnızca rüzgarın tarafına ve şiddetine bağlıdır. Rusya’nın aksiyonları nedeniyle bir felaket yaşanıyor, sonuçları şimdilik sessiz kalanları bile vurabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.