Yerli akıllı tahliller şirketi TeaTechs, tohum yatırım çeşidini 2,5 milyon dolar değerlemeyle tamamladı

2022’nin birinci yarısını 1,4 milyar dolar toplam yatırımla tamamlayan teşebbüs ekosisteminde, yılın ikinci yarısının yatırım haberleri gelmeye başladı. İş zekasıyla akıllı tahliller üreten bilişim teknolojileri şirketi TeaTechs Smart Solutions, tohum yatırım cinsini Hollanda ve Türkiye’deki merkezleriyle erken kademe teşebbüslere yatırım yapan ISTCAPITAL liderliğinde tamamladı. 2,5 milyon değerlemeye ulaşan hizmet olarak yazılım (Software as a Service | SaaS) şirketi, daha evvel ABD’de 11sight, Birleşik Krallık’ta Wiseworks, Türkiye’de Vispera ve Magnus üzere teşebbüslere yatırım yapan ISTCAPITAL’ın ülkemizdeki en şimdiki yatırımı oldu.

Yatırım sürecine ait değerlendirmelerini paylaşan TeaTechs Smart Solutions CEO’su Tunç Emre Toptaş, “Yazılım kesiminde 30 yılı aşkın mühlet tecrübe edinmiş ortaklarım Ali İtimat ve Emrah Erşen ile Mart 2022’de hayata geçirdiğimiz TeaTechs, 4 ay üzere kısa bir müddette 2,5 milyon dolar değerlemeye ulaştı. Yeni ekonomik şartlarda bu kadar süratli büyüdüğümüz ve ISTCAPITAL üzere nitelikli bir teşebbüs sermayesi şirketinin stratejik ortaklarından birine dönüştüğümüz için gururluyuz” tabirlerini kullandı.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİNE REHBERLİK EDİYOR

2022’nin birinci çeyreğinin sonunda Ankara’da kurulan TeaTechs Smart Solutions, yapay zeka, objelerin interneti, davranışların interneti, coğrafik bilgi sistemleri, DevOps ve hizmet olarak yazılım üzere alanlarda tahliller üreterek her ölçekten işletmenin dijital dönüşüm süreçlerine rehberlik ediyor. Dal ve işletme gereksinimlerine nazaran özelleştirilebilen, web ve taşınabilir tabanlı inovatif eserler sunan yüzde 100 yerli ve ulusal yazılım şirketi TeaTechs, müşterilerin iş süreçlerine ait tüm dataları nitelikli içgörülere dönüştürmesine yardımcı oluyor.

“DİJİTALLEŞMEDE DAHA GÜÇLÜ BİR İVME YAKALAMAYA MUHTAÇLIĞIMIZ VAR”

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından hazırlanan Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi Raporu’nda ülkemizin dijitalleşme notunun 2021’de bir evvelki yıla kıyasla artarak 3,03’ten 3,24’e yükseldiğinin görüldüğünü hatırlatan Tunç Emre Toptaş, “Küresel salgın her dal ve ölçekte dijitalleşmeyi önceliklerden birine dönüştürdü. StartupCentrum’un 2022’nin birinci yarısını değerlendirdiği rapor Ocak-Haziran 2022 periyodunun teknoloji şirketlerine en çok yatırım yapılan yarı yıl olduğunu gösterse de, dijitalleşmede daha güçlü bir ivme yakalamaya muhtaçlığımız olduğunu düşünüyoruz. 30 yılı aşan münferit tecrübelerimizi TeaTechs çatısında bir ortaya getirerek bu trendi global rekorlara dönüştürmek için çalışıyoruz. Yüzde 100 yerli ve ulusal bir yazılım şirketi olarak her şirketi dijitalin imkanlarıyla tanıştırmayı, kanıtlanmış tahlilleri farklı coğrafyalara da ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“SAAS EN SÜRATLİ BÜYÜYEN KESİMLERDEN BİRİ”

Müşteri bağlantıları idaresi, iş zekası, tedarik zinciri idaresi ve e-ticaret platformları üzere çeşitli uygulamaların bulut platformlar üzerinden kullanılabilir olmasını sağlayan SaaS kesiminin en süratli büyüyen bölümlerden biri olduğuna dikkat çeken TeaTechs Smart Solutions CEO’u Tunç Emre Toptaş, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Küresel ölçekte teknoloji paradigmasının değiştiği bir periyoda tanıklık ediyoruz. Datanın kıymeti giderek artıyor ve 2030’a kadar kıymeti 700 milyar doları aşması beklenen hizmet olarak yazılım tahlilleri bu dataları manalı çıktılara dönüştürmeye yarıyor. İşletmeler temel iş işlevlerinde SaaS tahlillerinden yararlanarak faaliyet gösterdikleri alana dair daha geniş bir bakış açısı kazanabiliyor. TeaTechs olarak, ISTCAPITAL’dan sağladığımız finansmandan güç alarak, SaaS alanında bir dünya markasına dönüşmeyi amaçlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.