Yapay zekâda yeni iş fırsatı

ÇOK sayıda araştırma şirketi her geçen gün yapay zekânın işgücü piyasasını olumsuz etkileyeceğine yönelik çalışmalar yayınlıyor. Değişen iş hayatında dünya çapında milyonlarca çalışanı olumsuz etkileyeceği düşünülen yapay zekânın, yetenekler için yeni fırsatlar yaratması da bekleniyor. Yani CV’lere yeni ‘yetkinlikler’ ekleneceği öngörülüyor. Bir dönem iyi Google sorgulaması yapmanın CV’lere bile yazıldığını hatırlatan uzmanlar, “Şimdi sıra yapay zekânın dilini anlamakta. Artık iyi komut (prompt) yazmak öne çıkıyor. Yeni meslekler yapay zekâ kullanımı üzerine olacak. İyi komut yazmak çalışanlarda aranılan özelliklerden olacak” diyor.

POTANSİYEL BÜYÜYOR

İş dünyasına insan kaynakları alanında danışmanlık veren Josh Bersin’e göre ChatGPT gibi yapay zekâ sohbet robotlarında komut yazma beceresi en temel yetkinliklerden biri haline gelecek: “Mevcut sistemler daha akıllı hale geldikçe komut yazmanın daha kolay hale geldiği bir dönüşüm yaşayacağız. Sadece insan kaynakları özelinde yapay zekâ tarafından geliştirilen yüzlerce uygulama var. Bunlar arasında iş tanımı yazmak, adaylarla iletişime geçmek, değerlendirme hazırlamak gibi birçok farklı alan yer alıyor. Henüz bu gelişmelerin başındayız ancak bu uygulamaların potansiyeli son derece büyük.”

İŞ DÜNYASINA ETKİLERİ

Yapay zekâ ve kişisel veriler konusunda çalışmalarını sürdüren Avukat Bora Yazıcıoğlu ise yeni mesleklerin yapay zekâ kullanımına dönük şekilleneceğini düşünenlerden. Yazıcıoğlu’na göre sürecin işgücü piyasasına etkileri şöyle olacak: “Bir dönem iyi Google sorgulaması yapmak önemliydi, şimdi sırada iyi komut yazmak var. İyi komut yazabilmek, çalışanlarda yeni aranan özellik olacak. Yeni değer ve yeni emek komut yazımı olacak. Hepimiz bu anlamda düzgün komutlar yazarak, yapay zekâdan düzgün sonuçlar alabilmeye odaklanacağız. Karşılaşılacak sorunlara genel anlamda hazırlanmamız gerektiğini düşünüyorum.

Emeğe ihtiyaç olmamasının sonuçlarını sadece hukukla çözmek mümkün değil. Yapay zekânın şirketler için verimlilikte kazanç sağlaması beklenirken, bariz bir risk görünmüyor ama emek açısından toplumsal kargaşalar yaratılabilir. Tüm dünyada toplumsal kargaşa beklenirken, şirketler istediği kadar verimliliğini artırsın bir anlam ifade etmez. Şirketler bu yüzden sonuçları dolaylı olarak görecek.”

AB’DE YASA ÇALIŞMALARI HIZLANDI

YAPAY zekânın verilerden beslendiğini ve mevcut verilerin açık kaynaklardan toplandığını hatırlatan Yazıcıoğlu, “AB’de şu an iki yasa taslağı var. Biri yapay zekânın vereceği zararlardan doğan sorumlulukların paylaşımı konusunda, ‘sorumluluk yasası’, biri de ‘yapay zekâ yasası’. ChatGPT’deki hızlı yükseliş yasal mevzuatı da hızlandırdı. Yasaya eğitim setlerinde telifli eserlerin belirtilmesi gibi bir hüküm eklendiği belirtiliyor. Bir eser yaratılırken hangi eserlerden yararlandığının görülmesi söz konusu olacak. Yapay zekâyla üretilen eserlerin kime ait olacağı da bir sorun” diye konuştu.

DOĞRU KOMUT NASIL YAZILIR?

BUSINESS Insider’a en doğru komut yazımı konusunda değerlendirmede bulunan Prompt Mühendisi Anna Bernstein, şu önerilerde bulunuyor: “İlk komutunuz istediğiniz sonucu vermediğinde hemen vazgeçmeyin. Çoğu zaman yaptığınız işte doğru kelime ya da cümleyi bulabilmek sorunu çözebilir. Yapay zekânın isteğinizi tam olarak anlayabilmesi için kullandığınız fiillere dikkat edin. ChatGPT’yi deneme-yanılma yöntemi olarak sıklıkla kullanın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir