Vertcoin Nedir? VTC Ne İşe Yarar?

Vertcoin nedir? Vertcoin (VTC), merkeziyetsiz ve basit bir şekilde madenciliği yapılabilen bir kripto para projesidir. Bu makalede Vertcoin nedir, ne sunar, VTC nedir, nasıl alınır gibi yatırımcıların sık sorduğu soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, merak eden okurlarımız için hazırladık.

Vertcoin neden ortaya çıktı?

Kripto para birimleri ve Blockchain ağları merkeziyetsizlikleri ile ünlü. Ancak, kripto madenciliğindeki gelişmeler onları daha merkezi bir modele doğru itiyor. Bu sorun özellikle Mayıs 2021’de Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’da “Bitcoin aslında oldukça merkezi” demesiyle gündeme geldi. İddiasını desteklemek için Musk, Çin’deki bir madencilik şirketinin sel baskınına uğraması sonucu tüm BTC hash oranının %35 düşmesinden bahsetti.

Bu hashing şirketi, diğer madencilik yöntemlerinden farklı olarak özellikle madencilik için oluşturulan ASIC’ler kullanıyordu. Bu sayede Bitcoin madenciliğinde bu kadar büyük bir hakimiyete sahip olmuşlardı. Bugün, birçok firma ASIC ürünlerine yatırım yapıyor. Vertcoin ise tam olarak buna karşı çıkıyor. Litecoin’den 2014 yılında çatallanan proje, madenciliği merkeziyetsiz ve basit bir hale getiriyor. Bu şekilde, tam anlamıyla merkeziyetsiz bir kripto para birimi olmayı hedefliyor.

Vertcoin nedir?

Vertcoin (VTC), madenciliği en kolay kripto para birimlerinden biridir. Kripto para, “Tek Tıkla Madenci Ol” programına sahiptir. Bu programa göre, yarı yeterli ayrık GPU’ya sahip herhangi bir kullanıcı bile havuza katılma imkânı bulur. Böylece, herkesin madencilik yaparak VTC ödülleri kazanmasına olanak tanır ve merkeziyetsizliğini korur. Aslında Vertcoin, Bitcoin ve Ethereum ile aynı mekanizma olan PoW yöntemini kullanır. Ancak, Vertcoin’in madencilik topluluğu önemli ölçüde daha merkezi değildir.

VTC nedir? Ne işe yarar?

Vertcoin (VTC), internet üzerinden eşler arası (P2P) aktarılabilen açık kaynaklı, merkeziyetsiz, dijital bir para birimidir. Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, aracıları ortadan kaldırır. Böylece, kullanıcıların paralarını tamamen kontrol etmelerine ve işlemlerini şeffaf bir şekilde takip etmelerine olanak tanır. Vertcoin, ters ibrazları da ortadan kaldırır. Bunu yaparak, kendini kullanıcılarının güvenebileceği uygun bir ödeme çözümü haline getirir. Ayrıca kripto para ASIC madenciliğe son derece dirençlidir.

Kullanıcılar, Vertcoin’in web sitesindeki adımları takip ederek kolay bir şekilde VTC madenciliği yapabilmektedir. Altcoin ile, çeşitli ödemeler ve swap’lar gerçekleştirme imkânı bulurlar. Aynı zamanda tokeni Vertcoin’in yönetimine katılmak için de kullanabilirler. Böylece, alınan yönetim kararlarında oy hakkı ve fikir belirtme hakkı kazanırlar. Bununla birlikte VTC, Vertcoin’in “Gizli Cüzdan” ürünüyle anonim işlemlerde de kullanılabilmektedir.

Vertcoin nedir? VTC nasıl alınır?

“Halkın Parası” olarak adlandırılan Vertcoin, bugün CoinMarketCap’a göre en büyük 745. kripto paradır. Altcoin’in listelendiği borsalar arasında HitBTC, CoinEx, Finexbox ve Changelly PRO yer almaktadır. VTC ile ilgilenen yatırımcıların bu borsalardan birine üye olması ve hesaplarını doğrulaması gerekir. Ardından, cüzdanlarına altcoin’in paritelerine uygun bir varlık yatırmalılar. Böylece, VTC’ye tıklayarak alım emri verebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.