Ukrayna’da savaşan iki ABD vatandaşı kayıp

Ukrayna ordusu saflarında Rusya‘ya karşı savaşan eski ABD askeri iki kişinin kayıp olduğu bildirildi.

Alabama eyaletinden 27 yaşındaki Andy Tai Ngoc Huynh ile 39 yaşındaki Alexander Drueke’den, Rusya hududuna yakın Harkiv bölgesinde bir haftadan bu yana haber alınamadığı kaydedildi.

Aileleri tarafından yapılan açıklamada, Huynh ve Drueke’nin 8 Haziran’da Ukrayna kuvvetleri ile Rus ordusu ortasında çıkan bir çatışma esnasında kaybolduğu ve Ruslar tarafından esir alınmış olabileceklerinden tasa edildiği bildirildi.

Huynh ve Drueke’nin aileleri, Rus ordusuna karşı savaşmak için istekli olarak Ukrayna’ya giden çocuklarının bulunması için federal yetkililere başvururken ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü gelişmelerden haberdar olduklarını lakin olayın saklılığı nedeniyle ayrıntı vermeyeceklerini açıkladı.

Öte yandan, Rusya’ya ilişkin Telegram medya organında, çatışmanın sonraki gününde iki ABD vatandaşının yakalandığına dair bir haberin yer aldığı bilgisi paylaşıldı.

Teyit edilmesi halinde, Huynh ve Drueke’nin Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ruslara esir düşen birinci ABD vatandaşları olacağı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.