Tesla, mayısta 32 bin Çin üretimi araç sattı

Tesla, 2020 başlarında dünyanın en büyük ve en süratli büyüyen pazarı olan Çin’e süratli bir giriş yapmış ve ABD dışındaki birinci üretim fabrikasını Şanghay kentinde açmıştı.

Tesla’nın Şanghay Gigafactory fabrikasından çıkan arabalar; Danimarka, İsviçre, İsveç, İspanya, Hollanda ve Norveç üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Çin Binek Araçlar Birliği (CPCA), perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla’nın mayıs ayında 22 bin 340’ı ihracat için olmak üzere 32 bin 165 Çin üretimi araç sattığını söyledi.

Tesla fabrikası, Şanghay’da kent çapında bir karantinaya uymak için mart ayının sonundan itibaren 22 gün boyunca çalışmayı durdurmuş ve nisanda sadece 1.152 adet satış gerçekleştirmişti.

Model 3’leri ve Model Y’leri üreten fabrika, 19 Nisan’da tekrar açıldı ve 11 Mayıs’ta ihracata tekrar başladı. Lakin Tesla, üretimi karantina öncesi düzeylere döndürmek için çaba ediyor.

Çin’de son durum

Çin Binek Araçlar Birliği, Çin’de mayıs ayında binek araba satışlarının bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 17,3 düşüşle 1,37 milyon olduğunu duyurdu. En çok satanlar listesinde 114 bin 183 satışla BYD tepede yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.