Nagehan Alçı: Gösteri temel bir haktır, kadınlardan bu kadar korkmayın

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm ara sokakların kapatıldığını belirterek, “Akşamı anlatmak bile istemiyorum. Bir programım vardı ancak araç ile çıkmak mümkün değil. Beni alacak olan araba sahile kadar gelebildi, Tophane’de zar zor buluştuk.

O sırada tam arkada bir kadın şoför polise arabasının içinden yalvarıyordu: “Lütfen bırakın, evim hemen ilerisi sokağa girmem lazım” “Hanımefendi burada oturuyorsanız girin ancak arabayı alamayız” Dünya Kadınlar Günü’nde bir kadına daha büyük bir zulüm herhalde yapılamaz” diye yazdı.

8 Mart’ta gerçekleştirilen Feminist Gece Yürüyüşü’ün 2003’te AKP iktidarı ile başladığını kaydeden Alçı, “Sonra ne olduysa oldu 2019’da polis ile göstericiler arasında bir arbede çıktı ve o günden itibaren Feminist Gece Yürüyüşü “Sakıncalı Gece Yürüyüşü” haline geldi.

Bu yürüyüşte atılan sloganların, bildiri metninin önemli bir kısmı ile hemfikir olmayan bir kadın olarak şunu söyleyeyim: Hangi görüşe, hangi kimliğe sahip olursa olsun fark etmez… Gösteri temel bir haktır. Hele kadınlar gününde kadınların gösterisi analarının sütü kadar onlara haktır! Kadınlardan bu kadar korkmayın!” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir