Metin Çulhanoğlu kimdir, neden hayatını kaybetti? Metin Çulhanoğlu kaç yaşında? Metin Çulhanoğlu kitapları…

Gelenek Mecmuası, Sosyalist Türkiye Partisi ve Sosyalist İktidar Partisi’nin kurucularından olan, son olarak Türkiye Personel Partisi’nde yöneticilik vazifesinde bulunan sosyalist, müellif Metin Çulhaoğlu hayatını yitirdi. İşte, Çulhaoğlu’nun hayatına dair kıymetli noktalar…

METİN ÇULHANOĞLU KİMDİR, NEDEN HAYATINI KAYBETTİ?

Metin Çulhaoğlu, 1947 yılında Balıkesir’de doğmuştur. Çulhaoğlu, 1970 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nin İktisat Fakültesi’nden mezun oldu.

1968-1969 yıllarında ODTÜ Sosyalist Fikir Kulübü’nde yöneticilik yaptı. 1975’ten sonra ikinci Türkiye Personel Partisi’nde misyon aldı. 1975–1978 yılları ortasında haftalık Yürüyüş mecmuasında sırasıyla müellif, yazı işleri müdürü ve başyazar olarak misyonlar aldı. Türkiye Emekçi Partisi 2. Kongresi’nde Yalçın Küçük, İlhan Akalın ve Mesut Odman (Odabaşı) üzere isimlerle birlikte ihraç edildi. İhraç edilen etraf Eylül 1979’da Sosyalist İktidar mecmuasını çıkarmaya başladı. Aylık olarak yayınlanan mecmua toplam 11 sayı çıktı. Çulhaoğlu, bu mecmuanın genel yayın direktörlüğünü üstlendi. Mecmuanın yayın hayatına 12 Eylül 1980 darbesiyle son verildi. Çulhaoğlu 1983–1986 yılları ortasında cezaevinde kaldı.

SOSYALİZME ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Metin Çulhaoğlu, 1986 yılında Gelenek mecmuası kolektifinin kuruluşunda yer aldı. Bu hareket daha sonra partileşerek Sosyalist Türkiye Partisi’ni kurmuştur. Çulhaoğlu 1993 yılında partiden ayrıldı ve bir küme müellifle birlikte Sosyalist Politika mecmuasını çıkarmaya başladı.

Sırasıyla Birleşik Sosyalist Parti ve Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin kuruluşlarında yer aldı. 2001 yılında Sosyalist Siyaset kümesiyle birlikte ÖDP’den ayrılarak, Gelenek hareketi ile yollarını yine birleştirdi ve Türkiye Komünist Partisi’ne katıldı. O tarihten itibaren, partinin Merkez Komitesi’nde vazife aldı. BirGün ve soL gibi günlük gazetelerde köşe yazıları yazdı. 16 Ağustos 2014 tarihinden itibaren İleri Haber Portalı’nda, salı ve cumartesi günleri yazıları yayınlanmaktadır.

TİP’E DÖNÜŞÜ

Çulhaoğlu, Türkiye Komünist Partisi’nde 2014 yılı Nisan ayında başlayan ayrışmanın akabinde 12. Kongre’nin yanında yer alan Erkan Baş ve Kurtuluş Kılçer ile birlikte Halkın Türkiye Komünist Partisi’nin kuruluşunda yer aldı. Erkan Baş, Barış Atay, Tuncay Çelen, Metin Çulhaoğlu‘nun da ortalarında olduğu geçmiş TİP ve geçmiş TKP üyesi, çeşitli kitle örgütü ve sendika temsilcisi, personel, öğrenci ve akademisyenlerin bulunduğu 146 kişi imzasının olduğu davet metniyle 7 Kasım 2017’den bugüne Türkiye Emekçi Partisi’de merkez komitesinde misyon yapıyordu.

METİN ÇULHAOĞLU MEVT NEDENİ

74 yaşındaki Çulhaoğlu’nun geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Çulhaoğlu’nun vefatı üzerine Türkiye Emekçi Partisi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ülkemizde Marksizme birbirinden kıymetli katkılar sunan, ömrünü ihtilal ve sosyalizm gayretine adamış, hareketimizin fikri öncüsü Metin Çulhaoğlu yoldaşımızı kaybetmenin ıstırabını yaşıyoruz.

Türkiye sosyalist hareketinin ve emekçi sınıfının başı sağolsun. Kelamımız ihtilal olacak!”

METİN ÇULHAOĞLU KİTAPLARI

  • Tarih Türkiye Sosyalizm
  • Sovyet Deneyinden Siyaset Dersleri
  • Solda Yürüyüş Polemiği
  • Binyıl Eşiğinde Marksizm ve Türkiye Solu
  • İdeolojiler Alanı ve Türkiye Örneği
  • Solda “Sivil Toplum” Söylemi: Gerçekler ve Yanılsamalar
  • Sivil Toplum: Devletin Büyümesi
  • Doğruda Durmanın İdeolojisi: Seçme Yazılar
  • Bir Mirasın Yeniliği Tarih Türkiye Sosyalizm
  • Gençlerle baş başa: Sosyalizm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.