Maymun çiçeği salgınında erkeklere dikkat çeken ihtar: Spermden çıktı

Genelde Afrika’nın batısı ve ortasında bulunan tropik bölgelerde tespit edilen maymun çiçeği virüsü salgını ile ilgili tasa yaratan bir açıklama geldi. Açıklama salgının görüldüğü İngiltere, ABD, Fransa, Portekiz ve İspanya’nın da ortasında bulunan İtalya’dan geldi.

Bilim insanları şimdi resmi olarak hastalığın cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığına dair bulguların net olmadığını açıklarken İtalyan bilim insanları, tespit edilen kimi maymun çiçeği hastasının sperminde virüs bulunduğunu duyurdu. Uzmanlar, bu sebeple hastalığın cinsel yolla bulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

DİKKAT ÇEKEN BULGULAR

Sözcü’de yer alan habere nazaran, endemik ülkeler haricinde son haftalarda onlarca ülkede maymun çiçeği hastalığına rastlanırken uzmanlar hastalığın bir hastadan diğer bir hastaya bulaşma riskinin bulunduğunu belirtti. Roma’daki araştırma merkezi Spallanzani Enstitüsü’nde misyonlu bilim insanları ülkedeki olaylardan alınan sperm örneklerinin sonucunda dikkat alımlı bulgulara ulaşıldığını bir araştırma makalesiyle duyurdu.

7 hastadan 6’sından alınan örneklerde virüsün bulunduğu belirtildi. Enstitünün genel yöneticisi Francesco Vaia, “Bu bulgular şimdi virüsün nasıl evrim geçirdiğini göstermiyor. Ama spermde bulaşıcı virüsün bulunması, bu hastalığın cinsel ilgi aracılığıyla geçtiği sonucuna varmamızı sağlıyor” dedi.

Mayıs ayının başından beri birden fazla Avrupa’da olmak üzere yaklaşık 30 ülkede 1300’den fazla olay ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.