Maymun çiçeği salgını için yeni ikaz: Semptomlar değişti

Maymun çiçeği olayları, 50’den fazla ülkede yayılmaya devam ederken bilim insanları da hastalığın yeni semptomlarını belirlemeye çalışıyor.

Yapılan yeni araştırmada hem olayların arttığı hem de virüsün beklenen orandan 12 kat daha fazla mutasyona uğramış olduğu keşfedildi.

Sözcü’de yer alan habere nazaran, İngiltere’de yapılan yakın tarihli bir çalışma, yeni varyantın daha evvelki hadiselerde görülen yorgunluk ve ateş yerine; genital ve anal bölgelerdeki cilt lezyonları da dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklara benzeri semptomlarla birlikte geldiğini ortaya çıkardı.

Yeni varyantın daha evvelki olaylarda görülen yorgunluk ve ateş yerine; cinsel yolla bulaşan hastalıklara emsal semptomlarla birlikte geldiği belirtiliyor.

YENİ SEMPTOMLAR NELER?

Lancet Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, İngiltere’deki maymun çiçeği hastaları, daha evvel gözlemlenen hastalardan farklı semptomlar gösteriyor.

Chelsea & Westminster Hastanesi NHS Foundation Trust, Imperial College Healthcare NHS Trust, Central London Community Healthcare NHS Trust ve Imperial College London’dan araştırmacılar tarafından yapılan çalışmada Mayıs 2022’de maymun çiçeği teşhisi konmuş 54 hasta, 12 gün boyunca gözlemlendi.

Araştırmacılar, hastaların evvelki olaylarda yaygın olarak görülen yorgunluk ve ateşten çok, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların ve cilt lezyonlarının daha yaygın olduğunu buldular.

Çalışmaya nazaran, yeni olaylarda belirtiler şu haldeydi:

Deri lezyonları: Hastaların yüzde 94’ü tarafından bildirildi.

Yorgunluk yahut uyuşukluk: Hastaların yüzde 67 tarafından bildirildi.

Şişmiş lenf bezleri: Hastaların yüzde 55’i tarafından bildirildi.

Ateş: Hastaların yalnızca yüzde 18’i tarafından bildirildi.

Birleşik Krallık Ulusal Sıhhat Sistemi’ne nazaran, bu birinci semptomların ortaya çıkması beş ila 21 gün sürüyor.

İlk belirtilerden bir ila beş gün sonra, ekseriyetle yüzde başlayan ve daha sonra cinsel organlar da dahil olmak üzere bedenin başka noktalarına yayılan döküntü ortaya çıkıyor.

Araştırmacılar, İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı’nın (UKHSA) olayları daha âlâ tanımlamak için mevcut maymun çiçeği tarifini ve semptomlarını gözden geçirmesini önerdi.

HASTALIK NE KADAR SÜRÜYOR?

Çoğu hafif maymun çiçeği enfeksiyonu birkaç hafta içinde tedavi olmadan azalsa da şiddetli olayların hastaneye yatırılması gerekebilir.

Birkaç ay öncesine kadar büyük ölçüde Batı ve Orta Afrika ile hudutlu olan hastalık, dünyaya süratle yayıldı. Hastalık, enfekte olmuş kişinin beden sıvıları yoluyla yayılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.