Mali, Fransa’yı silahlı kümelere yardım ettiği gerekçesiyle BMGK’ye şikayet etti

Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, BMGK’ye yazdığı mektupta Fransa’yı ülkedeki silahlı kümelere istihbarat sağlamak ve onları silahlandırmakla suçladı.

Mali, terörist kümeleri silahlandırmak ve onlara istihbarat sağlamakla suçladığı Fransa’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) şikayet etti.

“Jeune Afrique” isimli haber sitesine nazaran, Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, BMGK’ye yazdığı 16 Ağustos tarihli mektupta, Fransa’yı ülkedeki silahlı kümelere istihbarat sağlamak ve onları silahlandırmakla suçladı. Mektubunda Diop hava alanlarının tekraren Fransa tarafından ihlal edildiğini belirterek, ülkesindeki durumla ilgili acil bir toplantı talep etti.

Diop, Fransa’nın teröristlere istihbarat ve silah yardımı yaptığına ait ellerindeki somut kanıtları de BMGK’ye sunabileceklerinin altını çizdi.

Fransa, Mali’deki Barkhane operasyonunda misyonlu son askeri ünitesini 15 Ağustos’ta ülkeden çekmişti. Barkhane Operasyonu 9 yıl evvel başlamış ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şubatta yaptığı açıklamada, operasyonun bu yıl içinde sonlanacağını duyurmuştu. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.