Mahkeme, hekimi tehdit eden öğretmenin sıhhat merkezini değiştirdi

Kahramanmaraş’ta, aile doktoru Turan S., öğretmen M.D. tarafından tehdit edildiği savıyla dava açtı. Davaya bakan Yönetim Mahkemesi, inanç bağının sarsıldığı gerekçesiyle M.D. ve ailesinin aile sıhhati merkezinin değiştirilmesine karar verdi. Kahramanmaraş Tabip Odası Lideri Lütfi Tiyekli, vatandaşın tabibi seçme hakkı olduğu üzere tabiplerin de bu üzere durumlarda kendi can güvenlikleri için hastalarını seçebilmeleri gerektiğini söyledi.

Olay, 10 Ağustos 2021 tarihinde Onikişubat ilçesindeki Kürtül Aile Sıhhati Merkezi’nde meydana geldi. Öğretmenlik yapan M.D., Aile Tabibi Dr. Turan S.’ye giderek rapor almak istedi. Severim, gelen talep üzerine A.D.’nin raporu olduğunu ve mühletinin de bir gün sonra biteceğini belirterek, 11 Ağustos’ta gelmesini istedi. Bunun üzerine A.D. ve Dr. Turan S. ortasında tartışma yaşandı. Tartışma sonunda S., M.D.’nin kendine hakaret ettiği savıyla şikayetçi oldu. Soruşturma sonunda açılan davada Kahramanmaraş 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi M.D.’nin beratine karar verdi.

‘BU ADAMI ÖLDÜRMEMİZ Mİ GEREKİYOR?’

Dr. Turan S., olaydan sonra M.D.’nin ailesinin de kendisine baskı yaptığı gerekçesiyle Kahramanmaraş Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’ne başvurdu. S, müracaatında M.D. ve ailesinin kaydının öbür bir aile sıhhati merkezine alınmasını istedi lakin bu talebi reddedildi. Bunun üzerine Severim, ret sürecinin iptali için Kahramanmaraş Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı. Dava devam ederken M.D., 16 Şubat 2022 tarihinde Dr. Turan S’yi şikayet etmek için Sıhhat Bakanlığı İrtibat Merkezi (SABİM) sınırını arayarak, “Bu adamı öldürmemiz mi gerekiyor? Bu adamın zoraki başımıza bela edilmesi mi gerekiyor? İlla birinin cinayet mi işlemesi gerekiyor? Ben memur olduğum için bir şey yapamıyorum” dedi.

‘GÜVEN ALAKASI SARSILDI’

SABİM çizgisinde sarfettiği kelamları dava evrakına giren M.D.’ye ait davanın görüldüğü Yönetim Mahkemesi, Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün ret sürecinin iptaline karar verdi. Mahkemenin kararının münasebetinde şöyle denildi:

“Aile sıhhati merkezinde aile doktoru olarak misyon yapan davacı ile sıkıntılar yaşayan ve davacı hakkında birçok şikayet başvurusu yapan M.D.’nin, aile sıhhati merkezinde yaşanan olayların şikayete bahis olması ve ardından yargıya taşınması, M.D ve ailesinin kayıtlı oldukları aile sıhhat merkezinden kayıtlarının silinmesinin istenilmesi konuları dikkate alındığında M.D ve ailesinin kayıtlı oldukları davacı aile doktoruyla de itimat alakasının sarsıldığı anlaşılmış olup; davacı tarafından mevcut aile hekimliğindeki kayıtlarının silinmesi istemiyle yapılan müracaatın reddine ait süreçte, tekrar birebir sıkıntıların yaşanmasının önlenmesi ve sıhhat hizmetinin en âlâ biçimde sunulabilmesi ismine kamu faydası bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

‘HEKİMLER DE KENDİ CAN GÜVENLİKLERİ İÇİN HASTALARINI SEÇEBİLMELİDİR’

Kahramanmaraş Tabip Odası Lideri Lütfi Tiyekli, kararın çok yerinde olduğunu söz ederken, sıhhat hizmetinde itimadın çok değerli olduğunu, kararın münasebetinde de hasta ile hekim ortasındaki inanç münasebetine dikkat çekilmesinin çok kıymetli olduğunu söyledi. Tiyekli, M.D. ve ailesi ortasında inancın bittiğini ve bu nedenle aile tabibinin talebinin yerinde olduğunu, Sıhhat Müdürlüğü’nün tavrı nedeniyle mevzunun yargıya taşındığını söz ederek. şöyle, devam etti:

“İl Sıhhat Müdürlüğü, şiddet gördüğünün ispatlanmadığı için talebi reddediyor. Nasıl vatandaş tabibini seçebiliyorsa, tabipler de kendi can güvenlikleri için hastalarını seçebilmelidir. Şayet biz bunu sağlamazsak, bu toplumdaki şiddet eğilimli şahıslar yüzünden sıhhat hizmetleri aksayacaktır. Bu nedenle bu biçimde şiddet eğilimi olan, devamlı olay çıkartan, devamlı aile sıhhati merkezlerinde yahut hastanelerde doktorları taciz eden şahısların diğer yerlerde tedavilerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Bu mevzuda özel bir düzenleme yapılmalıdır. Bu, hem tabiplerin haklarını korumak içindir hem de kurallara uyan vatandaşın hakkını korumak için bu düzenleme kesinlikle yapılmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.