Lider Erdoğan’dan gurbetçilere mektup

AK Parti Dış Münasebetlerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, beraberinde Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti İstanbul Milletvekili, TBMM Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komitesi Lideri Zafer Sırakaya, AK Parti Adıyaman Milletvekili Muhammed Fatih Toprak ile birlikte Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’nda incelemelerde bulunup, müsaadelerini tamamlayıp yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçilerle bir ortaya geldi. Efkan Ala ve beraberindekiler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları ile Milletlerarası Demokratlar Birliği’nin çadırını ziyaret ederek bilgi aldı.

ERDOĞAN’DAN GURBETÇİLERE MEKTUP

Efkan Ala, ziyaretleri sonrası gümrük alanında çıkış için bekleyen gurbetçilerle de sohbet etti. Gurbetçilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubu ile yaşadıkları sıkıntılarla ilgili tahlilleri anlatan bir broşür veren Ala, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız yaz aylarında Türkiye’ye geldiler ve artık de dönüş yolundalar, bu da son günleri. 2 gün evvel de Kapıkule’de bir yağmur yağdı fakat şükür ki; rastgele bir can ve mal kaybına neden olmadan müdahale edildi. Artık vatandaşlarımıza ‘İyi yolculuklar’ demek istedik. Onların bizlere aktaracakları meseleler varsa; dinlemek istedik. Hoş bir diyalog ve memnuniyet gördük. Bundan biz de çok şad olduk” dedi.

‘HER TÜRLÜ ÖNLEMİ ALIYORUZ’

Gümrük alanında bekleyen gurbetçilerin hoş vakit geçirebilmeleri için tüm önlemlerin alındığına işaret eden alan Ala, “Kapıkule’ye Yurtdışı Türkler ünitemizi konuşlandırdık. Memleketler arası Demokratlar Birliği ismiyle bilinen UIB teşkilatı var, onun temsilcilerini de konuşlandırdık. Ulusal görüş teşkilatının da ünitesi var; bu arkadaşlarımız iş birliği içerisinde çalışıyor. Rastgele bir sorun kendilerine iletildiğinde, milletvekillerimizin direkt irtibatları var” diye konuştu. Efkan Ala, sıkıntıların milletvekilleri aracılığı ile ilgili ünitelere iletildiğini, bu sayede anında tahlil bulunduğunu aktardı.

‘YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ ANA KONUMUZ’

Vatandaşa hizmetin temel şiarları olduğunu söz eden Ala, şunları söyledi:

“Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız memleket hasretiyle geliyor. Buradan da memleket hasreti ile dönmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bunda da epey başarılı olunduğunu görüyorum. Hükümet olarak, AK Parti olarak yurt dışındaki vatandaşlarımızı ana mevzu yapan partiyiz. Birinci kere biz hükümet programımıza koyduk. Birinci kez buralara kadar gelmeden sandıkları onların ayaklarına götürdük. Daha birçok düzenleme yaptık ve yapıyoruz. Bunların bir kısmı da karşılıklı ülke ilgileriyle yürüyor. Burada daha güzel standartta dönüş sağlamaları için Sırbistan’la, Bulgaristan’la görüşmelerimiz devam ediyor. O bakımdan aldığımız her türlü şikayeti de ana başlık yapıyoruz.”

Efkan Ala, Kapıkule’deki incelemelerin akabinde Edirne Vilayet Başkanlığı’nda basına kapalı olarak partililerle bir ortaya geldi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.