Konut bölümü, lokomotif dal durumundadır

1977 yılından bu yana bölümün önde gelen firmalarından olan İBF Doğan İnşaat’ın İdare Heyeti Lideri İsmet Doğan, “İnşaatın temel yapı taşı olan kalıp bölümünde 1977 yılında başlattığımız çalışmalara, daha sonra yaş sıralamasına nazaran kardeşlerin de iştiraki ile genişleyen çalışmalarımızı verimli ve kurumsal hale dönüştürmek hedefiyle 2001 yılında İBF Doğan İnşaat Proje Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi müteahhitlik firması olarak kurulmuş ve faaliyetlerinin başlangıcından bu yana büyük çaplı birçok başarılı proje ile ismini duyurmuştur.

Firmamız kurulduğundan itibaren Türkiye’nin en güzide bölgelerinde öncü ve örnek nitelikte, kaliteli ve yenilikçi birçok projeye imzasını atmıştır. Bölümdeki gelişmeleri ve pazardaki yeni talepleri yakından takip eden firmamız, büyük mühendislik projelerini ‘iyi bir fikir’ sloganıyla hayata geçirmeye devam etmektedir. Öncelikle konut ve iş yeri sahibi olmak isteyenlere, materyal, personellik, proje kalitesi, güvenlik, konfor, yanlışsız fiyat teminatı ile ‘iyi bir fikir’ sunuyoruz. Arsa sahiplerine, uygun mühlet, inançlı ve prestijli projeler ile hakikat fiyat sunuyoruz. İmalat yaptığımız etrafa saygılı, gözetici, toplumsal yarar yüklü projeleri uyguluyoruz. Çalışanlarımız, güvenlik tedbirleri alınmış, sağlıklı ve huzurlu çalışma ortamında çalışarak memnun üretmelerini sağlıyoruz.

Çözüm ortaklarımız ile itimada dayalı, her türlü iktisadi kıymetlerimizi paylaşarak kaliteli gereçlerle uygun ve farklı taleplere sürdürülebilir standartlarda üretimler yapıyoruz. Amaç kitlemiz, Kayseri’de yaşamayı ve Kayseri’de yatırım yapmayı düşünen tüm talep sahipleridir. Hedefimiz toplam kaliteye sahip konutları en uygun fiyata sunmaktır. Bu nedenle; projelerimizi hazırlarken ve çalışırken gerek bölge insanlarını gerek bölgeye yeni taşınacak olan insanların tamamının taleplerine hakikat karşılık verecek biçimde, kaliteden ve konfordan asla ödün vermeden, yüksek metrekare ve yüksek kalite ile donatılmış farklı kullanım özellikleri ve farklı fiyat seviyeleri ile ömür alanları üretmekteyiz. Kent dışı projelerimiz haricinde, Kayseri’de 8 farklı bölgede 17 yeni proje ile talep sahiplerimizin gereksinimlerine eksiksiz ve vaktinde teslimlerle kesintisiz karşılık veriyoruz” tabirlerini kullandı.

EKONOMİNİN LOKOMOTİF BÖLÜMÜ DURUMUNDA 

Doğan, konut dalının Türkiye iktisadının lokomotifi olduğunu söyleyerek, “Konut kesimi, Türkiye’de iktisadın lokomotif bölümü durumundadır. Konut ve inşaat bölümüne yapılan yatırım harcamaları toplum refahının da göstergesi niteliğindedir. 2020 yılının birinci aylarında konut fiyatları enflasyon karşısında gerilemişti. Akabinde pandemiyle birlikte Türkiye’de ‘pandemi desteği’ ismi altında konut kredisi faizlerinde indirime gidildi. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen binlerce insanımız 2020 yılı yazında mesken sahibi oldu. Satış bedellerinin 2018 ve 2019 devrinde gösterdiği düşüş eğiliminin akabinde 2020 yılında Türkiye’de 1,5 milyona yaklaşan satış sayısı ile son yedi yılın konut satış rekoru kırıldı. Tıpkı periyotta İBF İnşaat olarak bizlerde 400 daire üzere bir teslimle kesime önemli manada bir dayanak vermiş olduk. Konut sahibi olmanın yanlışsız ya da yanlış vakti yok. Ülkemizde ilerleyen periyotlarda kiracı olmak hiç olmadığı kadar sıkıntı hale gelecek. Kiralık konut bulmak bugün dahi çok sıkıntı. Kira fiyatlarındaki artış, enflasyon artışından çok daha fazla olacak üzere görünüyor. Bu durum göz önüne alındığında konuta yatırım yapan bireylerin uzun vadede yararlı çıkacağı apaçık ortada desek yeridir. Yani konuta yatırım yapmak için geç mi kaldık diye düşünenlere, İBF inşaat olarak “geç kalmadınız, konuta yatırım kazandırmaya devam ediyor” diyoruz. Altın fiyatlarında, döviz kurlarında periyot dönem yükselişler olmakta. Lakin uzun vadede düşünüldüğünde konuta yapılan yatırımın ‘karlılık’ açısından büyük kıymet taşıdığını, başka bütün yatırım argümanlarını geride bıraktığını söyleyebiliriz” formunda konuştu.

ALIM GÜCÜNÜN YÜKSELMESİ LAZIM

“Türkiye’de konut sahipliği oranlarının yükseltilmesi için alım gücünün de yükseltilmesi gerekiyor” diyen İsmet Doğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye’de 10 yıla varan müddetlerle konut kredileri veriliyor. Konut kredisi kullanacak bir kişinin 120 ay vadede 500 bin TL için aylık 7 bin 138 TL ödeme yapması gerekiyor. Bu durumda bugün ki ekonomik şartlarda bu mühletlerin az, oranların ise yüksek kaldığı gerçeğini atlamamamız gerekiyor. Biz İBF inşaat olarak konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilmek ismine, daha öncelerinde de olduğu üzere peşinat ölçüsüne bağlı bireye özel elden ödeme imkanlarını devam ettiriyoruz. Kredi kullanamayacak ve/veya kullanmak istemeyen insanlarımıza İBF inşaatın bu sisteminden yararlanmaya davet ediyoruz. Kayseri, çok özel bir kent. Arazi olarak, imar olarak şanslıyız diyebiliriz. Büyük ve kıymetli projeler; işin ehli, mesleğine hâkim bireyler ile ortaya çıkar. Bizde geride bıraktığımız 44 yıllık deneyimimizle alanında uzman dinamik ve vizyon sahibi grubumuzla büyük projelere imza atmaya devam ediyoruz. 2022 Türkiye İstatistik Kurumunun datalara baktığımızda Kayseri’de 2022 Nisan ayı datalarına nazaran toplam 2 bin 276 adet konut satışı gerçekleştiğini görüyoruz. 2022 yılı Nisan ayı prestijiyle Kayseri vilayetinde toplam konut satışları 2021 yılı Nisan ayına nazaran yüzde 8,85, yılın birinci dört ayı toplamına bakıldığında ise yüzde 11,25 artmış olduğu gözlenmektedir. Emsal taleplerin devam etmesi durumda ise Kayseri özelinde 2022 yılı konut satışları son 10 yılın satış rekorunu kırabilecek üzere görünüyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.