Kimyon deyip geçmeyin! Yararlarını duyunca her yemeğinize katacaksınız

Kimyon binlerce yıldır insan beslenmesinin bir kesimi olmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki beşerler, kimyonu yemeklerde baharat olarak kullanır ve yağını parfümler için çıkarır. Tıpkı vakitte klasik tıpta tanınan bir ilaçtır ve bunun güzel bir nedeni vardır. Kimyon, birkaç küçük tohuma birçok sıhhat faydası sağlar.

SAĞLIK YARARLARI

Nesiller boyunca beşerler hazımsızlık ve ishalden baş ağrısına kadar değişen durumları tedavi etmek için kimyon kullandılar. Artık, bilimsel araştırmalar bu klâsik kullanımların birçoklarını destekleyen deliller buluyor.ANTİBAKTERİYEL ETKİLER

Araştırmalar, kimyonun bedeninize girip sizi hasta edebilecek birtakım bakterileri öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Laboratuarda, kimyonun, besin zehirlenmesine neden olabilen bir bakteri olan E. coli de dahil olmak üzere mikroorganizmaların büyümesini sınırladığı gösterilmiştir. Antibakteriyel özellikleri, insanların neden klâsik olarak kimyonu kollayıcı olarak kullandığını açıklayabilir.

KANSER ÖNLEME

Kanser, bedendeki hücreler denetimsiz çoğalmaya başladığında gelişir. Tümörler bu olağandışı hücrelerin koleksiyonlarıdır. Birtakım hayvan çalışmalarında bilim adamları, kimyon tohumlarının karaciğer, mide ve kolon kanserlerinin neden olduğu tümörler de dahil olmak üzere farklı tıptaki tümörlerin büyümesini engelleyebileceğini bulmuşlardır.

KOLESTEROL KONTROLÜ

Birkaç çalışma, kimyonun insanların kolesterol düzeylerini denetim etmelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, yoğurtta çözünen kimyon tozu, “iyi” (HDL) kolesterolü artırırken “kötü” (LDL) kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı oldu.DİYABET YÖNETİMİ

Kimyon, diyabetle yaşayan bireylerin semptomlarını ve tesirlerini yönetmesine yardımcı olabilir. Klasik olarak antidiyabetik bir ilaç olarak kullanılan bir çalışma, kimyon yemenin kandaki üreyi düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Bedeninizin insüline nasıl reaksiyon verdiğini engelleyebilecek organik bir bileşik. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar ayrıyeten kimyonun kan şekerini sağlıklı düzeylerde tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

SİNDİRİMİ İYİLEŞTİRİN

Araştırmalar, kimyonun çeşitli sindirim meselelerine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, kimyon özü, karın ağrısı, şişkinlik ve acil tuvalete gitme muhtaçlığı üzere irritabl bağırsak sendromu (IBS) semptomlarını değerli ölçüde rahatlattı. Kimyon uzun vakittir ishal için tanınan bir halk ilacı olmuştur ve birtakım birinci çalışmalar bu kullanımı destekleyen güçlü ispatlar göstermiştir.

AĞIRLIK KONTROLÜ

Birkaç erken çalışma, kimyonun insanların sağlıklı bir diyetin kesimi olarak kilo vermesine yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Bir çalışmada, kimyon tozu alan bireyler kilolarını, bel etrafını, yağ kütlesini ve beden kitle indeksini (BMI) azalttı. Diğer bir çalışma, kimyon desteklerinin, yaygın olarak kullanılan bir kilo verme ilacı olarak kilo ve BMI’yi azaltmada tesirli olabileceğini buldu.BESLENME

Kimyon, bedende antioksidan misyonu gören flavonoid ismi verilen bileşikler içerir. Antioksidanlar, hücre hasarına neden olan özgür radikaller ismi verilen kararsız parçacıkları nötralize etmeye yardımcı olabilir. Antioksidanlar bu parçacıkları nötralize ederek kanser, kalp hastalığı ve yüksek tansiyon üzere hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kimyon ayrıyeten âlâ bir kaynaktır:

  • Kalsiyum
  • Potasyum
  • Magnezyum
  • A, B12, B6, C ve D vitaminleri

​​​​​​​Porsiyon Başına Besinler

1 çay kaşığı kimyon içerir:

  • Kalori : 8
  • Protein: 0 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidratlar : 1 gram
  • Lif: 0 gram
  • Şeker: 0 gram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.