Kestane üreticisi umutlu

İklim koşullarının ve yağışların bu yıl yeterli gittiğini ve ağaçlarda önemli hazırlık olduğunu belirten üreticilerden Hüseyin İlkengin, bu yıl kalite ve rekolteden ümitli olduklarını söyledi.
Türkiye’nin en kıymetli kestane üretim merkezlerinin başında yer alan Aydın’ın Köşk, Sultanhisar, Nazilli ve İzmir’in Ödemiş ilçelerinin kesiştiği dağların tepelerindeki kestane bahçelerinde dönem hazırlıkları başladı. Pek çok çiftçi bahçelerin taban paklığına başlarken, bu yıl rekolte ve kalite beklentilerinin yüksek olduğunu belirttiler.

Geçtiğimiz yıllarda kuraklık ve kestane kısım kanseri nedeniyle randıman kaybı yaşayan üreticilerin oluşan kayıpları yeni fidanlar dikerek gidermeye çalıştığını belirten kestane üreticilerinden Hüseyin İlkengin, bu yıl mevsim yağışlarının hoş geçmesi nedeniyle ağaçların keyfinin yerinde olduğunu söyledi.
Pandemiden sonra dünyada besinin değer bulduğunu ve ziraî eserlerini son devirde üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirten 76 yaşındaki Hüseyin İlkegin, “Bazen şer görünen felaketlerin sonu hayra çıkabiliyor. Yıllarca tarım eserleri beklenen pahasını görmedi. Son periyotta Dünya genelindeki kıtlık olgusu nedeniyle yine kıymetlenmeye başladı. Aslında insanoğlunun hayatını idame ettirebilmesi için en elzem şey hava su ve besindir. Besin pahası epey yüksek olan kestanenin bu yıl hem kalite ve rekoltesi ile hem de fiyatıyla yüz güldüreceğine inanıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.