Karadeniz’de tehlikeli temas: Rus jetleri ABD dronuna çarptı

Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait Su-27 savaş uçakları Karadeniz üzerinde uçan ABD yapımı MQ-9 Reaper insansız hava aracına (İHA) önleme yaparken zarar verince düşürülmesine neden oldu. Olayın ardından Rusya’nın Washington büyükelçisi ABD Dışişleri Bakanlığı’na çağırılarak uyarıldı.

RUS JETİ DE DÜŞECEKTİ

ABD ordusu Avrupa ve Afrika Hava Kuvvetleri Komutanı James Hecker, “MQ-9 İHA’mız, dün sabah saatlerinde Karadeniz’deki uluslararası hava sahasında rutin istihbarat ve keşif operasyonunu yürütürken, iki Rus uçağı tarafından önleme yapıldı, bu da bir kazaya ve MQ-9’u düşürmek zorunda kalmamıza neden oldu” dedi. Hecker, “Rusların güvensiz ve profesyonelce olmayan hareketinin neredeyse kendi uçaklarının da düşmesine yol açacağını” belirtti.

YAKIT PÜSKÜRTEREK ÖNLEME YAPTILAR

CNN’e konuşan ABD’li yetkililer, iki Rus Su-27 savaş uçağının, MQ-9 insansız hava aracının önünde birkaç defa yakıt püskürterek önleme yapmaya çalıştığını, daha sonra jetlerden biri İHA’nın pervanesini tahrip ettiğini söyledi. Bunun üzerine ABD kuvvetleri, MQ-9’u Rusya’nın eline geçmemesi için Karadeniz sularına düşürmek zorunda kaldı. Enkaza ne olduğuna dair bir açıklama henüz yapılmadı. 

ABD: PERVASIZCA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’a olay hakkında bilgi verildiğini söyledi. Rus tarafını “pervasız” olarak niteleyen Kirby, Rus uçaklarının Karadeniz üzerinde ABD’ye engelleme yapmasının “alışılmadık bir durum olmadığını” ve son haftalarda başka engellemeler de yaşandığını belirtti.

RUSYA: BİZ DÜŞÜRMEDİK

Moskova ise ABD İHA’sını taciz etmediğini savundu. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Rus jetlerinin “Kırım yarımadası üzerinde uçan İHA ile temas etmeden üssüne döndüğü, MQ-9’un keskin bir manevra sonucu irtifa kaybederek düştüğü” kaydedildi.

ABD, Karadeniz’de keşif için Reaper MQ-9 İHA’larını kullanıyor.

SAVAŞIN BAŞINDAN BERİ İLK

– Rus ve ABD hava araçları Ukrayna işgalinin başından beri Karadeniz’in üzerinde faaliyette bulunsalar da ilk kez böyle yakın bir temas yaşanıyor. ABD, savaşın başlamasından bu yana Karadeniz üzerinde keşif ve istihbarat görevleri için 15 bin metre (50 bin fit) yüksekliğe kadar uçabilen, lazer güdümlü bombalar taşıyabilen ve yaklaşık 2 bin kilometre gidebilen Reaper MQ-9 insansız hava araçlarınıdan faydalanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir