Karadeniz gazı nasıl çıkarılıp taşınacak? İşte ayrıntılar

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz gazı denize birinci boru indirme ve kaynak merasiminde kıymetli açıklamalarda bulunmuştu.

“SAKARYA GAZ ALANI PİK ÜRETİME İNŞALLAH 2026’DA ULAŞACAKTIR”

Yavuz sondaj gemisinin, açılan kuyulardaki gaz akışını ölçecek kuyu başı vanalarını ve kuyu içi akıllı vana sistemlerini yerleştirdiğini tabir eden Erdoğan, şunları söylemişti:

“Geçtiğimiz hafta sığ deniz kısmına boru serimi ve montajını yapacak gemi Türkiye’ye ulaştı. Bugün ‘Bismillah’ diyerek birinci boruları denize indiriyor, akabinde da birinci kaynağımızı yapıyoruz. Derin deniz tarafında da inşallah birinci kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Yalnızca deniz tarafında bu çalışmaları yapmakla iş bitmiyor, derin denizde inşa edeceğimiz boru sınırıyla eş vakitli olarak doğal gazı ulusal iletim şebekemize taşıyacak karadaki 211 kilometrelik boru sınırının imaline da başlıyoruz. Gaz karaya gelince işlenecek, ayrıştırma süreçleri yapıldıktan sonra belli bir basınçla ulusal doğal gaz iletim sistemimize aktarılacak. Bu projenin birinci etabında doğal gaz sürece tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz Gaz Ölçüm İstasyonu’nu ve 36 kilometrelik Batı Karadeniz Doğalgaz Boru Sınırı Faz-1’i inşa ediyoruz. İnşallah buradaki çalışmalarımızı kasım ayının birinci haftalarında tamamlıyoruz. Böylelikle 2023’ün birinci çeyreğinde birinci fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı ulusal iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Alanı pik üretime inşallah 2026’da ulaşacaktır. Alanda açılacak 40 kuyuyla birlikte günlük gaz üretim kapasitemizi 40 milyon metreküpe çıkarmayı hedefliyoruz.”

AK Parti Bursa Vilayet İdare Şurası Üyesi Yavuz Aman da, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamayla Karadeniz gazının nasıl çıkarılıp, taşınacağıyla ilgili çok değişik bilgiler paylaştı. İşte ayrıntılar…

Denizin 2200 metre altında güç üssü kuruluyor!

4200 kişinin durmadan çalıştığı proje için, denizin 2200 metre altına harikulâde güç üssü kuruluyor.

Deniz tabanına 65 tonluk 10 adet Kuyubaşı vanası yerleştirilecek. Deniz tabanına yerleştirilecek olan denetim ünitesi ise 260 ton. Gaz, deniz tabanının 2000 metre daha aşağısından çıkartılacak. Yani gazın çakacağım alan, deniz yüzeyinin 4200 metre altında.

Karadan 170 km açıktaki kıyıya gazı taşımak için boruların döşenmesinde de tıpkı anda 30 gemi çalışacak. Bu boru çizgisi için Karadeniz’in deniz altındaki engebeli toprağı de düzleştirilecek.

Deniz altındaki uçurumlar tıraşlanacak, boşluklar doldurulacak.

Filyos’ta 1,2 milyon m2 alanda yüzlerce iş makinesi ve vinç çalışıyor. 250 mühendis alanda ve 16 gemi de denizde daima çalışıyor.

Karada taban güçlendirmesi yapılıyor. İnşaatın yüklerini taşıması için yapılan fore kazıkların uzunluğu İzmir ile Ardahan ortası kadar.

Çalışanların % 95’i Türk.

Teknik manada dünyanın birincilerinden biri olan tesiste günlük 40 milyon metreküp gaz işlenecek. Muhtaçlık olması halinde kapasite 120 milyon metreküpe ulaşacak. 2023’ün birinci çeyreğinde günlük 10 milyon metreküplük bir gaz üretimi olacak.

Projede 3 sondaj gemimiz var. Fatih, kuyuyu açıyor. Yasal, kuyunun içinde rezervuarların deliklerini açıyor. Yavuz, dev denetim vanalarını yerleştiriyor. Gemiler, denizin 2000 metre altına boruyu nereye koyacağını tam olarak biliyor.

Denizde üç boru çizgisi olacak. Biri gaz getirecek boru, biri antifrizi götürecek boru başkası de elektrik, fiber optik, hidrolik üzere muhtaçlıkları karşılamak için küçük küçük borulardan oluşan bir boru.

Dev projede birçok dünya devi şirket taşeron olarak çalışacak.

Kazık çakmada dünyada 4 tane olan en büyük makinenin 2’si Türkiye’de.

Projenin dijital olarak ikizi de kuruluyor. Yani sistem insansız olacak ve denizde bir gemi beklemeyecek.

Sistem uzaktan kumanda edilecek. 50 bin adet sensör sayesinde, bilgiler bilgisayardan görülecek ve müdahale edilecek. Vanaların açılıp kapanması da buna dâhil.

Karadeniz gazının çıkartılma projesi denizdeki en büyük keşif olarak tarihe geçiyor.

Proje Türkiye’yi, güç bağımsızlığı açısından birçok ülkenin önüne geçirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.