Josef de Souza: Taraftarımıza geçen dönem yaşatamadığımız memnunluğu, bu dönem yaşatacağız

Yeni dönem öncesinde kaptanlık pazubandını alan Brezilyalı orta saha oyuncusu Josef de Souza, siyah-beyazlı grubun Avusturya kampında açıklamalarda bulundu.

”KARİYERİMDE BU KADAR ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZI HATIRLAMIYORUM”

Yoğun bir kamp devrinden geçtiklerini belirten Josef, bu çalışmanın meyvesini dönem içinde alacaklarını söyledi. Herkesin gerekli fedakarlığı gösterdiğine dikkat çeken deneyimli futbolcu “Çok çalışıyoruz. Ben mesleğimde futbola oynamaya başladığımdan beri hiçbir hazırlık kampında bu kadar fazla antrenman yaptığımı, çalıştığımı hatırlamıyorum ki bu çok âlâ bir şey. Gerek hocalarımız gerek futbolcular hepimiz fedakarlık yapıyoruz. Bu fedakarlığın, çok çalışmanın, ağır çalışmanın meyvesini de dönem başlayınca alacağımızdan hiçbir kuşkumuz yok. Şu an ekiple beraberiz. Yeni arkadaşlarımızda geliyor. Birtakım arkadaşlarımız da gelecektir ortamıza. Birbirimizi güzel tanıyoruz. Birbirimizle vakit geçiriyoruz ve egzersizlerde âlâ çalışıyoruz. Dediğim üzere meyvesini de alacağız” formunda konuştu.

“GEÇEN YILDAN DAHA YETERLİ BİR DÖNEM GEÇİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Geçen dönem ekibe kıymetli isimlerin geldiğini, bunun da büyük bir beklenti yarattığını lisana getiren Josef, “Tabi ki sebebi aslında bunun biraz da beklentinin çok yüksek olmasıydı. Tahminen de şampiyonluğun getirdiği rehavet diyebilirim. Çok kaliteli oyuncular, çok kıymetli isimler geldi ve bu isimler büyük bir beklenti yarattı. Bu yüzden de istediğimiz başarıyı geçen sene yakalayamadık. Bu sene için konuşacak olursam önemli manada çok yeterli oyuncular, kazanma hırsı, isteği olan, başarılı olmak isteyen oyuncular ekibimize dahil oluyor. Bu sene; bu hırsla, oyuncuların kazanma isteğiyle ki futboldaki en kıymetli şey bence bu savaşma ve kazanma isteği. Geçen seneye nazaran çok daha güzel bir dönem geçireceğimize inanıyorum” sözlerini kullandı.

“3-4-3 SİSTEMİNE ADAPTE OLUYORUZ BU SİSTEMLE ŞAMPİYON OLACAĞIZ”

Teknik yönetici Valerien Ismael’in tercih ettiği 3-4-3 dizilişiyle şampiyon olacaklarını aktaran Josef, “Kesinlikle bence biz bu sistemle en yeterli yerde bitiririz ligi ki o da şampiyonluk. Sistemi düzgün anlamamız, uygun çalışmamız lazım. Bu sistemle şampiyon oluruz. Hocamız geçen dönem, ligin sonlarında geldi. Son vakitlerde geldiği için bu sistemi, onun çalışma prensiplerini oturtmamız için kâfi vaktimiz yoktu. Ama artık hocamızla birlikte önemli manada çok uygun bir biçimde hazırlanıyoruz. Hocamızın bu sistem özelinde bizden istediklerini güzel anlıyoruz ve bunları alana düzgün yansıtıyoruz. Egzersizler özelinde söylüyorum. Bu sisteme adapte oluyoruz. Mutlaka biz bu sistemle, bu sene şampiyon olacağız ve kupayı alacağız” diye konuştu.

“HOCAMIZLA ORTAMIZDA KARŞILIKLI BİR İNANÇ BAĞLANTIMIZ VAR”

Bir idman sonrasında teknik yönetici Valerien Ismael ile yaptığı konuşma sorulan Brezilyalı orta saha, “Çok olağan bir konuşmaydı. Hocayla oyuncu ortasında olabilecek bir konuşmaydı. Hocamızla ortamızda karşılıklı bir inanç ilgimiz var. Deneyimli bir oyuncu olduğum için kendisiyle genel olarak kampla ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Pek olağan bir konuşmaydı” dedi.

“GEDSON’A KARŞI OYNAMAK İSTEMEZDİM”

Orta alandaki forma rekabetiyle ilgili de kanılarını paylaşan Josef de Souza, şöyle konuştu:

“Atiba ile oynayacağız. Atiba Gedson ile oynayacak. Emirhan olacak. Bir sürü orta alanımız var. Orta alanda yalnızca Gedson ile ikimizin oynayacağını söyleyemem. Lakin tabi ki Gedson hakkında konuşulacak çok fazla bir şey yok. Hakikaten muazzam bir kalite, çok yeterli bir yetenek. Saha içinde esasen herkes biliyor. Saha dışında da çok eğlenceli, önemli manada çok uyumlu biri. Portekizce konuştuğu için kendisiyle bağlantım daha rahat oluyor. Çok güzel bir çocuk. Önemli manada saha içinde de saha dışında çok profesyonel ve çok uygun biri. Gedson’un transfer edildiğini öğrendiğimde çok memnun oldum. Zira Gedson’a karşı oynamak istemezdim. Gedson’la birlikte oynamak Gedson’a karşı oynamaktan çok daha güzel. Zira çok uygun bir oyuncu, beni çok zorlardı.”

“ALEX TEİXEİRA KARAKTERİNİ ÇOK NET BİR FORMDA GÖSTERDİ”

Yakın arkadaşı Alex Teixeira’nın kadrodan ayrılması hakkında da konuşan Josef, “Alex Teixeira Türkiye’ye gelmeden evvel yaklaşık 1 yıl futbol oynamamıştı. Bunun çok büyük tesiri oldu. Burada tam adapte olmaya başlarken sakatlıklar geçirdi ve bu sakatlıklar yüzünden tam form yakalayacakken kimi durumlarda gruptan uzak kaldı. Natürel ki Çin’den gelmesi son vakitte Türkiye’deki sertlik manasında tahminen de kasvet yaratmış olabilir. Lakin Alex önemli manada çok büyük karakter. Esasen yakın arkadaşız biliyorsunuz. Brezilya’da birtakım ailevi durumları var. Çok büyük sıkıntılar değil tabi ki. Şunu yapabilirdi, başı Brezilya’dayken Türkiye’ye gelip kontratını bitirip egzersizlere çıkabilirdi. Alex bunu tercih etmedi. O başım şu an burada değil deyip çok güzel, çok onurlu bir davranışla kontratını sonlandırdı. Yani devam edebilirdi, âlâ oynayamazdı. Lakin Alex. ‘Ben şu an hazır değilim, düzgün hissetmiyorum. Faydalı olamam. Faydalı olamayacaksam da burada kontratımı sona erdireceğim’ dedi. Onu çok seviyorum. Burada da karakterini çok net bir halde gösterdi” tabirlerini kullandı.

“TARAFTARLARA GEÇEN DÖNEM İSTEDİĞİ PERFORMANSI GÖSTEREMEDİĞİ İÇİN ÇOK ÜZGÜNDÜ”

Teixeira’nın kadroda kalmasını istediğini, bu dönem performansının daha güzel olabileceğini söylemesine rağmen yıldız oyuncunun ayrılma kararı aldığına dikkat çeken Josef de Souza, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ben Alex’in kalmasını istedim. Zira çok yakın arkadaşım ve ben meselelerin çözülebileceğini düşünen bir beşerim. Problemler her neyse Alex’in başının rahatlaması konusunda ona çok yardımcı olacağımı söyledim. Bu sıkıntıları çözeriz ve sen ikinci yılında, burada kendini gösterebilirsin dedim. Lakin Alex az evvel söylediğim üzere başının burada olmadığını ve bunu yapamayacağını söyledi. Taraftar konusunda çok üzgündü. Onu çok isteyen, ondan çok beklentisi olan taraftarlara geçen dönem istediği performansı gösteremediği için çok üzgündü. Bu türlü bir karar aldı. Ben ona çok hürmet duyuyorum. Önemli manada yaptığı çok büyük bir karakter örneği.”

“KAPTANLARDAN BİRİ OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR”

Siyah-beyazlı grupta kaptanlık vazifesine getirildiği için onur duyduğunu söyleyen 33 yaşındaki orta saha, “Yani benim için aslında kaptanlık pazubandı sırf bir ayrıntı. Zira benim futbol karakterim; gençken de her vakit, oynadığım her kadroda, soyunma odasında, alanda kadro arkadaşlarımı daima motive etmek; savaşmaları, alanda işleri yoluna koymaları için her vakit onlarla konuşmaktı. Bu yüzden ben kendimi daima kaptan üzere hissediyorum esasen. Lakin natürel ki Beşiktaş’ın bu onuru bana vermesi münasebetiyle da müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Atiba üzere Necip üzere kulübün bedelli simge isimleriyle birlikte, kaptanlardan biri olmak benim için büyük bir onur. Önemli manada mutluyum” dedi.

“BEN ŞU ANDA JOSEF DE SOUZA’YSAM BU, TÜRKİYE’NİN SAYESİNDE”

Türk vatandaşı olma ve ulusal grupta forma giyme isteğini yineleyen Josef, “Şu anda bu durumla ilgili bir gelişme yok. Bu isteğimi daha evvel lisana getirmiştim. Ailem de bu türlü istiyor. Bunun kolay olmadığını esasen biliyoruz. Bürokratik bir süreç. Türkiye benim için çok bedelli ve değerli. Bana her şeyimi veren bir ülke diyebilirim. Ben şu anda Josef de Souza’ysam bu Türkiye’nin sayesinde. Türk halkı önemli manada bana çok büyük bir sevgi gösterdi. Beni çok hoş kabul etti. Bende bu sevginin karşılığını onlara vermek istiyorum. Gençlere yardım etmek istiyorum. Gerek futbolculara, gerek öteki insanlara yardım ediyor, tavsiyeler veriyorum. Ulusal grupta oynamak ve bu sevginin karşılığını Türk halkına, ulusal kadroya yardım ederek vermek benim isteğim. Tabi ki bu bürokratik bir şey, kurallarla, maddelerle ilgili bir şey” biçiminde konuştu.

“DERBİLERDE BİR TEK BEŞİKTAŞ’A GOL ATMADIM, BU ALLAHIN BANA BİR LÜTFU”

Derbilerde attığı goller hakkında fikirlerini açıklayan Josef de Souza, “Bu mevzuda İlah bana nitekim yardım ediyor. Bu manada çok müteşekkirim, daima şükrediyorum. Zira Galatasaray’a, Fenerbahçe’ye, Trabzonspor’a gol attım. Fenerbahçe’de oynarken de. Fakat Beşiktaş’a gol atmadım. Beşiktaş’a karşı golüm yok. Başakşehir’e de gol attım. Bu yüzden önemli manada bu husus benim için çok kıymetli bir ayrıntı. İlahın bana bir lütfu diyeyim bunun için. Tabi ki derbilerde gol atmak çok kıymetli. Derbiler kıymetli ayrıntılar. Yani ligin önemli manada zevkini arttıran maçlar. O yüzden derbide gol attığım için daima şükrediyorum tanrıya” diye konuştu.

“FENERBAHÇE VE GALATASARAY’A ATTIĞIM GOLLER DE DEĞERLİ LAKİN BAŞAKŞEHİR’E ATTIĞIM GOL HEPSİNİN BİR TIK ÜSTÜNDE”

2020-21 döneminde 3-2 kazandıkları Başakşehir maçında galibiyeti getiren golü kaydeden Josef de Souza, bu golün kendisi için başka gollerinden daha üstte olduğunu söyledi. O golün şampiyonluk yarışı için değerine dikkat çeken deneyimli oyuncu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Attığım çok kıymetli goller var. Fenerbahçe’ye Kadıköy’de gol attım. Fenerbahçe ve Beşiktaş formalarıyla Galatasaray’a gol attım. Bunlar önemli manada çok bedelli ve kıymetli goller. Lakin benim için en kıymetli gol 3-2’lik Başakşehir maçındaki attığım gol. Zira o süreçte Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı şampiyonluk yarışında uğraş içerisindeydik. Maç 2-2’ydi ve o golü atmam şampiyonluk ismine çok değerliydi. Fenerbahçe ve Galatasaray’a attığım goller de değerli fakat Başakşehir’e attığım gol hepsinin bir tık üstünde.”

“FENERBAHÇE GALATASARAY TRABZONSPOR DEPLASMANLARINDA GOL ATIP 40, 50 BİN KİŞİNİN SUSTUĞUNU GÖRMEK ÇOK FARKLI BİR DUYGU”

Brezilyalı futbolcu iç saha mı yoksa deplasman derbilerinde mi gol atmanın kıymetli olduğu sorusuna “Yani ikisi de tabi çok hoş lakin bence deplasmanda gol atmak. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzon üzere deplasmanlarda gol atıp 40, 50 bin kişinin sustuğunu görmek, onlar susarken sevinçle bağırmak ve golü kutlamak önemli manada çok kıymetli bir şey. Tabi ki kendi taraftarlarımızın önünde gol attığımdaki o Coşkuyu da hissetmek benim için çok kıymetli ancak deplasmanda atıp taraftarların sustuğunu görmek çok farklı bir duygu” diye karşılık verdi.

“KARİYERİMİN SONUNA KADAR BEŞİKTAŞ’TA DEVAM ETMEK İSTİYORUM”

Daha evvel Fenerbahçe’de forma giyen Brezilyalı yıldız, ileriki yıllarda Galatasaray’dan teklif gelmesi halinde yanıtının ne olacağıyla ilgili, “Şu anda 33 yaşındayım ve burada inanılmaz memnunum. Kendimi Beşiktaş’ta çok yeterli hissediyorum. Tüm kadrolara hürmet duyuyorum lakin bundan sonra bu türlü bir ihtimal asla olamaz. Ben Türkiye’de Beşiktaş’ta devam edip, çok güzel bir dönem geçirip, şampiyon devam etmek istiyorum. Buradan ayrıldığım vakit da o denli bir ihtimal olmaz zati. Hürmet duymakla birlikte tahminen Brezilya’ya dönüp Brezilya’da yetiştiğim grupta oynayıp, orada futbolu bırakırım. Lakin Beşiktaş’ta olabildiği kadar devam etmek istiyorum tahminen de burada bırakırım. Mesleğimin sonuna kadar Beşiktaş’ta devam etmek istiyorum” biçiminde konuştu.

TARAFTARLARA İLETİ: “GEÇEN DÖNEM YAŞATAMADIĞIMIZ MUTLUTLUĞU, BU DÖNEM YAŞATACAĞIZ”

Son olarak yeni dönem öncesinde Beşiktaşlı taraftarlara bildirisi sorulan deneyimli yıldız, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bizi desteklemelerini istiyorum. Esasen bu hususta onlara hiçbir şey diyemiyorum, inanılmazlar. Geçen sene ne kadar başarısız olsak da stadyumu daima doldurdular. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha makûs bir durumda bitirebilirdik. Bu sene şundan emin olsunlar kendi adıma da grubum ismine da söylüyorum. Alanda savaşan, her şeyini veren bir Beşiktaş görecekler. Bu yüzden bu sene bizi desteklemeye devam etsinler. Onlara geçen dönem yaşatamadığımız memnunluğu, sevinci bu dönem yaşatacağımızın kelamını veriyorum. Onlar için savaşacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.