İzmir’de, emniyet kemeri ile boğularak öldürülmeye 12 yıl mahpus istemi

İzmir’in Karabağlar ilçesine bağlı Aşık Veysel Mahallesi 5733 Sokak’ta, 10 Şubat’ta saat 19.30 sıralarında, 17 yıllık evli ve 1 çocuk babası Hakkı Öz (43), hafif ticari araçtaki şoför koltuğunda emniyet kemeriyle boğularak öldürüldü.

Olay günü, Öz ile alaka yaşadığı ileri sürülen Buket Çelik (40) ortasında park halindeki araçta tartışma çıktı.

Buket Çelik’in, şoför koltuğundaki Öz’ü boynuna doladığı emniyet kemeriyle boğduğu argüman edildi.

Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis ve 112 Acil Servis takımları sevk edildi. Sıhhat takımlarının yaptığı denetimde Öz’ün ömrünü yitirdiği belirlendi. Öz’ün cenazesi, savcının incelemesinin akabinde İzmir İsimli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

Otopsi süreçleri sonrası Hakkı Öz’ün yakınlarına teslim edilen cenazesi, sonraki gün ikindide Menderes ilçe mezarlığında toprağa verildi.

“12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı”

Olay günü gözaltına alınıp, sonraki gün sevk edildiği adliyede tutuklanan Buket Çelik hakkında, ‘kasten yaralama sonucunda vefata neden olma’ cürmünden 12 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, Buket Çelik’in tabirine de yer verildi.

Çelik, sözünde, Hakkı Öz ile ortalarında duygusal bir yakınlık olduğunu, lakin gayrimeşru işlerle uğraşıp alkol alması nedeniyle ayrılmak istediğinde kendisine hakaret edip, tehditlerde bulunduğunu belirtti.

“Kendisine hakikat çekip yüzümü ısırdı”

Öz’ün kendisini takıntı yapması nedeniyle yanından ayırmadığını da sözünde belirten Çelik, olay günü de Öz’ün kendisine hakaret ettiğini lakin korktuğu için sesini çıkartamadığını da kaydederek şu tabirleri kullandı:

“Saçımı çekip, kendisine gerçek çekip yüzümü ısırdı. Akabinde Orhan isminde birini arayıp, bana bira ısmarlarsan yanına geleceğim dedi. Sonra endüstriye gittik. Ben araçta beklerken Hakkı, kimi bireylerle orada içki içti.

“Koynumdaki bayanı satıyorum”

Daha sonra alkollü halde araca gelip kısık bir sesle kulağıma ben bayan parası yiyorum. Koynumdaki bayanı satıyorum. Ben çok berbatım üzere şeyler söyledi.

“Seni endüstride 20 TL karşılığında herkese satacağım”

Daha sonra araçtan inip bir müddet daha alkol aldıktan sonra tekrar gelip bir adet fişek göstererek, ‘Seni endüstride 20 TL karşılığında herkese satacağım. Sen esasen alışkınsın’ diyerek hareketlerine devam etti.”

“Oğlunu ve senin kelleni keseceğim”

Sanayide 3 saat kadar kaldıklarını anlatan Çelik, daha sonra yaşananları ise iddianamade yer alan tabirinde şöyle anlattı:

“Hakkı, ‘Oğlunu ve senin kelleni keseceğim’ diye tehditlerine devam etti. ‘Yeter artık bana eziyet etme’ diye bağırdım. Bu ortada emniyet kemerini bana daha fazla ziyan vermemesi için atılım yaparak beden bölgesine takmak istedim. Fakat kemer boyun kısmına geldi. Bu formda kendisini sabit tutmak için kemeri bir tıp daha boyun kısmına çevirdim.

“Kemerden kendisini kurtaramadı”

O ortada Hakkı, aracın sol ön kapısını açtı. Kapı ortasına sol ayağını koyup, kapanmasını engellemeye çalıştı. Bu sırada ben de araçtan çıkmasını engellemek için dizlerine ve sol elimle de göğsüne bastırıp, sağ elimle de çekmeye başladım. Kalçamla da direksiyonun korna kısmına basarak yardım gelmesini amaçladım. Bu formda 2 dakikalık bir gayret sonrasında Hakkı’nın kapıdan aşağıya kaydığını gördüm. Kemerden kendisini kurtaramadı. Benim gayretlerim da yetersiz kaldı. Yardım istemek için gittiğim sırada da polisler beni aldı. Hakkı’nın öldüğünü onlardan öğrendim.”

“Direksiyon simidine oturarak öldürme sürecine devam etmesi bu cürmü taammüden işlediğinin delilidir”

İddianamede, İzmir Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğü raporunda Hakkı Öz’ün ağzından alınan kıl örneklerinin Çelik’e ilişkin olduğunun tespit edildiğine de yer verildi.

Avukat Halil İbrahim Karaağaç, yargılama sırasında sanık Buket Çelik’in iddianamedeki ‘kasten yaralama sonucunda mevte neden olma’ kabahatinden yargılanmasını kabul etmeyeceklerini belirterek, “Sanık ‘kasten adam öldürme’ hatasını işlemiştir. Bu tarafta cezalandırılmasını istiyoruz. İsimli Tıp Raporu’na nazaran Hakkı Öz, 2.74 promil alkollüdür. Çelik, emniyet kemerini Öz’ün boğazına dolayarak ayrıyeten direksiyon simidine oturarak aksiyonu gerçekleştirmiştir. Bu asfiksili (havasızlıktan) vefatlar, 5-10 dakika ortasında gerçekleşmektedir. 5 dakika direksiyon simidine oturarak öldürme sürecine devam etmesi bu hatası taammüden işlediğinin kanıtıdır.” dedi.

Adli tıp raporu: mevt nedeni boğulma

Öte yandan İzmir İsimli Tıp Küme Başkanlığı İzmir Morg İhtisas Dairesi, Hakkı Öz ile ilgili ayrıntılı otopsi raporunu hazırladı. Raporun sonuç kısmında, kanında ethanol ile sildenafil saptanan Öz’ün vefatının bağla boğma ile oluşmasının mümkün olduğu belirtildi.

Raporda, mevtin mekanik asfiksi (oksijen yetersizliğinden ileri gelen boğulma) ve beyin iskemisi (kan akışının zayıflaması yahut büsbütün kesilmesi) sonucu meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldığı da kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.