İstanbul’da, sivrisinekler vatandaşları hastanelik etmeye başladı

İstanbul’da, sivrisinek şikayetleri günden güne artıyor…

Sinek ısırıkları nedeniyle hastanelere başvuranların sayısı yükseldi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Esenyurt Devlet Hastanesi’ne gelen hastalar, bedenlerinde şişme ve dayanılmayacak derecede kaşıntı olduğunu söyledi.

Öte yandan kiminin gözü şişti, kimin bacakları kaşımaktan yara oldu.

DHA’nın haberine nazaran; uzmanlar yaz mevsimin yağışlı geçmesinin sivrisinek artışına neden olduğunu, dere yatağına ya da sakin sulara yakın yerlerde yaşayanların bu durumdan daha çok etkilendiğini belirtiyor.

“Sivrisinek cinsleri de değişmeye başladı”

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zekai Kutlubay, “Sivrisinek ısırığı ve neden olduğu alerjiyle başvuran hasta sayısında artış var. Son vakitlerde birtakım sivrisinek cinsleri de değişmeye başladı. En çok görülen ‘Aedes’ cinsi dediğimiz sivrisinekler, saldırgan bir çeşit. Bu sineklerin özelliği ısırdıkları yerde, kabarcık meydana getirebiliyorlar. Kaşıntı oluyor, bilhassa çocuklarda bu türlü tepkiler meydana geliyor. Yaralar ve şişmeler oluşuyor.


“Kişi alerjikse öldürme ihtimali var”

Örneğin bir hastamız kendisini ısıran sivrisineklerin farklı olduğunu söyledi. Kolay bir kaşımayla rahatlayamıyorlar, deriyi yırtacak seviyede kaşıma gereksinimi hissediyorlar. Bilhassa alerjisi, astımı olan şahısları sivrisinek ısırdığı vakit, bedeninin farklı yerlerinde de tepkiler ortaya çıkıyor. Yaygın egzama biçiminde döküntüler gerçekleşebiliyor. Bizim en çok korktuğumuz ise ‘anafilaktik’ dediğimiz bir tepki var. Alerjik bireylerin, sivrisineğin tükürüğüne karşı alerjisi varsa şuur kaybı da oluşuyor. Sivrisineğin öldürmesi teorik olarak var. Kişi alerjikse öldürme ihtimali var.” şeklinde konuştu.

“Özellikle obez bireyleri tercih ediyorlar”

Alerjisi olan bireylerin dikkatli olması ihtarında bulunan Prof. Doç. Dr. Kutlubay “Özellikle obez şahısları tercih ediyorlar zira, onlar daha çok karbondioksit çıkarıyorlar. Sivrisineklerin karbondioksite karşı bir alıcıları var.


“Kan kümesi ‘0’ olanları daha çok tercih ediyorlar”

Belli kan gurubundaki şahısları tercih ediyorlar. Kan kümesi ‘0’ olanları daha çok tercih ediyorlar. Parlak giyinenleri, açık derili insanları, renkli gözlü insanları ısırdığını biliyoruz. Mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giyeceğiz, sivrisinek kovucu kullanacağız, lavanta yağı bedene sürülebilir, pencerelere sineklik takılabilir. Mümkün olduğu kadar su birikintilerini ortadan kaldırmak gerek. Buna karşın ısırırsa kolonya sürebilirler, kaşıntı giderici haplar kullanılabilir.” diye konuştu.

“Yerel idarelerin vaktinde ve uygun dozlarda bu sinekleri ilaçlaması gerekiyor”

Prof. Doç. Dr. Kutlubay, ilaçların sineklere direnç kazandırabileceğini belirterek, “Zamanında ilaçlama yapmak lazım. İlaçlama işe yarayabilir ancak kökünü kurutmuyor. Aslında larva devrinde ilaçlamakta yarar var. Sivrisineklerin mevcut ilaçlara karşı direnç geliştirdiğine dair bilgilerimiz de mevcut. O nedenle lokal idarelerin vaktinde ve uygun dozlarda bu sinekleri ilaçlaması gerekiyor ki, işe yarasın.” dedi.

“Kaşıdıkça daha çok şişmeye başladı”

Bacaklarındaki sinek ısırıklarına dayanamadığı için hastaneye gelen Uğur Fidan, “Bahçeye gittim, oradan çıktıktan sonra her yerim şişmeye başladı. Evvel kaşınmaya başladı, kaşıdıkça daha çok şişmeye başladı. Artınca da hastaneye başvurdum. O kabartılar yara olana kadar kaşınmaya devam ediyor. Birinci kez başıma bu türlü bir şey geliyor. Yakınlarımda da duyduğum oluyor, bilhassa bahçelerde çok oluyormuş.” dedi.

Kızıyla birlikte hastaneye gelen Reyhan Dağ, “Kızımı ve beni ısırdı. Günlerce birebir yer kaşınıyor. Tatlı bir kaşıntı lakin, günlerce sürmesi zahmet oluyor. Kaşıntının devam etmesi sorun.” dedi.

“Geceleri yatamıyoruz, çocuğu yatıramıyoruz”

Ömer Koçak ise kendisi ve yeğeni için hastaneye geldiğini belirterek “Geceleri yatamıyoruz, çocuğu yatıramıyoruz. Ağlaması durmuyor. Hastaneye getirdik, daha makûs olmasın diye. Havalar sıcak olduğu için camları da kapatamıyoruz. Isırdıkları vakit yara olana kadar kaşındırıyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.