İspanya Başbakanı: Finlandiya ve İsveç, Madrid’deki NATO toplantısına katılacak

Son dakika haberi! İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık toplantısında yaptığı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın önümüzdeki ay Madrid’de düzenlenecek olan NATO doruğuna katılacaklarını söyledi.

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’ne katılmaya karar verdiklerini açıklamıştı. İki ülkede NATO’ya resmi olarak müracaatlarını gerçekleştirmişti

TÜRKİYE’DEN FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE VETO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DÜN Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı Birinci Kaynak Merasimi’ne katılmış ve merasimdeki konuşmasında Finlandiya ve İsveç’e veto iletisi vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Bize parasıyla verilmeyen silahlar DAEŞ’le uğraş mazeretiyle eli kanlı terör örgütlerine TIR’larla aktarıldı. Bugün Türkiye’nin NATO’ya katkısından övgüyle kelam edenler düne kadar ülkemizi zalimce eleştiriyordu.

NATO’da oynadığımız rol apaçık ortadayken, hala müttefiklerimizle yaptırım konuşuyoruz. İsveç’in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak ulusal güvenliğimize dair konularda ucu açık, diplomatik sözlerden fazla somut adımlar görmek istiyoruz.”

SURİYE’YE YENİ HAREKAT SİNYALİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.