‘İklim değişikliği sıhhat problemlerini artıyor’

İklim değişikliği direkt ve dolaylı olarak insan sıhhatini etkiliyor. Halihazırda iklim değişikliğinin kıymetli bir sorun olduğunu belirten Prof. Dr. Gamze Varol, “Aslında çok kıymetli bir sorun olmasına rağmen onun ne kadar farkındayız muhakkak değil. Zira hem toplumun sıhhatine hem de bireylerin sıhhatine kıymetli tesirleri var. Bir sefer direkt ve dolaylı tesirler olarak bunları özetleyebiliriz” dedi.

“UÇ SICAKLIKLAR ARTIYOR”

Varol, şöyle konuştu:

“Doğrudan olan tesirleri şöyle; iklim değişikliğiyle birlikte zira küre ısınıyor. Güneşin yeryüzüne, yerküreye getirdiği sıcaklık, üstteki katman nedeniyle sera gazı diyoruz biz bunlara, üste çıkamıyor. Üste çarpıyor, tekrar aşağıya iniyor. Hasebiyle yerkürenin olması gereken sıcaklık giderek artıyor. Havalanamıyor, havalanamadığı için de iklimde birtakım değişiklikler, bozukluklara neden oluyor. Bunlar da direkt insan sıhhatine kıymetli tesirler gösteriyor.

Örneğin uç sıcaklıklar artıyor. Gündüz çok sıcak oluyor, gece çok soğuk oluyor. Metabolizmamız, bedenimiz bu uç kıymetlere çabucak süratli adapte olamadığı için sıcak çarpmaları, soğuktan önemli etkilenmeler, bunlara bağlı meteorolojik olaylardan, yaşantımızın etkilenmesi, üzere meselelerle karşı karşıyayız. Ayrıyeten şayet altta yatan kronik hastalıklarımız varsa, bedenimiz bu uç sıcaklıklara adapte olmakta zorlanıyor. Bunlar da dahil elektronik eksikliği başta olmak üzere yaşadığımız altta yatan sıhhat problemlerini da artırıyor.”

‘KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT ETMELİ’

Kronik hastalığı olanların çok dikkat etmesi gerektiğinin altını çizen Varol, şöyle devam etti:

“Eğer altta yatan bir kronik hastalık var ise bunlar o kronik hastalığın tertipte ilerlemesini ya da ilaçlarla tertipli halde hastalığın kişinin hayatını olumsuz etkilemeden devam etmesi önünde mahzur teşkil ediyor. O yüzden bol sıvı tüketmek, işte rahat kıyafetler giymek ya da gündüz öğle saatlerinde havanın çok sıcak olduğu periyotlarda dışarıya çıkmamak kişisel tedbirler olabilir. Lakin toplumsal olarak iklim değişikliğiyle gayret için yapılacak çok sayıda aktiflik var. Bunlara da dahil olmak lazım. Dolaylı tesirleri ise küre ısınıyor yerküre sahiden ısınıyor.

Yaşadığımız etraf de ısınıyor. Isındıkça da biyoçeşitlilik azalıyor. Sular kirleniyor, toprak tuzlanıyor. Verimli tarım toprakları olumsuz etkileniyor, kuraklaşıyor. Bu da beraberinde biyolojik canlılığı etkilediği için bizi hasta edecek mikropların daha fazla ortamda kalmasını ya da daha rahat ortamlar bularak bizi hasta edecek bağlantının artmasına neden oluyor. Covid üzere artık iklim değişikliğiyle bu çeşit daha evvel hiç karşılaşmadığı toplumsal olumsuz tesirleri olan pandemileri bekliyoruz maalesef. Yani bunlar kıymetli riskler. Bunun dışında buzulların erimesiyle hiç bilmediğimiz mikroorganizmalarla da karşılaşabiliriz. Bunlar da gelecekte çok kıymetli sıhhat riskleri olabilir. Doğal iklim değişikliği, kirli havayla da çok bağlantılı bunların doğurduğu sıhhat sonuçları olabilir. Besin azlığı, pak su ortadan kalkışı ya da azalması da sıhhat tesirleri aslında global ısınma ve iklim değişikliğinin dolaylı tesirleri ortasında sayılabilir. Çaba metotları, ferdî olabilir dediğim üzere ancak bence tabiatımıza, havamıza, suyumuza sahip çıkmalıyız.”

‘CİLT KANSERİ İÇİN RİSK ARTIRIYOR’

Güneşin altında fazla kalmanın cilt kanseri riskini artırdığını söz eden Varol, “Doğrudan güneş altında çalışmak bilhassa cilt kanserleri için riski artırıyor. Kıymetli bir sorun. O yüzden güneş gözetici, yüksek faktörlü güneş koruyucuları bilhassa güneş altında çalışan bireylerin sürmesini, kullanmasını şapka, gözlük kullanmasını öneriyoruz ki kataraktta da bir artış bekliyoruz bununla birlikte” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.