Hollanda’dan teklif: Mülteciler kruvaziyerde barındırılsın

Hollanda kamu yayıncısı NOS’ta yer alan haberde Adalet ve Güvenlikten sorumlu Devlet Bakan’ı Eric van der Burg’un mülteci merkezlerindeki yer sıkıntılarına ilişin açıklamasına yer verildi. Haberde, hükümetin, Hollanda açıklarına demirleyecek üç kruvaziyeri süreksiz olarak mültecilerin barınması için kullanmayı düşündüğü belirtildi.

Geçici muhafaza merkezlerinde yoğunluk ve müracaat sürecinin uzunluğu sebebiyle mültecileri aylarca bu merkezlerde beklediği hatırlatılan haberde, Van der Burg’un “Acı gerçek, bu durumun biraz daha süreceğini gösteriyor.” halindeki kelamlarına yer verildi.

BMMYK KRUVAZİYER FİKRİNİ “DİKKAT ÇEKİCİ” VE “TUHAF” BULDU

Haberde, üç kruvaziyerin Hollanda’ya hakikat yola çıktığını belirtilirken, bunlardan birinin Amsterdam yakınlarındaki Velsen kasabası açıklarında demirleyeceği kaydedildi.

Diğer iki kruvaziyer için şimdi uygun bir yer bulunamadığı belirtilen haberde kimi belediyelerin kruvaziyerin kendi bölgelerinde demirlemesine karşı çıktığı hatırlatıldı. Haberde, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Hollanda Mülteci Kurulunun, van der Burg’un kruvaziyer fikrini “dikkat çekici” ve “tuhaf” bulduğu aktarıldı.

Mülteci hukukçularının ve uzmanlarının görüşlerine yer verilen haberde, bu tahlilin “saçma bir fikir” olduğu ancak “hukuken yasaklanmadığı” biçimindeki değerlendirmeler paylaşıldı.

İLTİCA MÜRACAATLARI ULUSAL KRİZE DÖNÜŞTÜ

Hollanda’nın Ter Apel kentindeki iltica müracaat merkezinde aylardır süren yoğunluk ulusal krize dönüştü. Hollanda hükümeti, iltica merkezindeki yoğunluğu azaltmaya çalışırken, Hollanda Kızılhaçı da kâfi yatak olmaması sebebiyle iltica merkezinin bahçesine çadır kurmuştu. Çadırların kaldırılmasına karşın çok sayıda mülteci bahçede yatmaya devam etmişti. Hollanda Kızılhaçının “gayriinsani” olarak nitelendirdiği durumun düzeltilmesi için Hollanda hükümeti geçen hafta “ulusal kriz ekibi” kurmuştu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.