Hassas dişleriniz mi var? Hassas dişlere bu 7 şey neden olabilir

Hassas dişlere sahip şahıslar bunu çabucak anlarlar: Bir bardak soğuk su içmek yahut dondurma yemek dişlerinizde ağır hudut ağrısına neden olur. Bu çok hudut bozucu ve bu kadar hassas olmayan dişlere sahip olmayı çok isteriz. Hassas dişlerinizin ardındaki nedeni öğrenir öğrenmez, bu mevzuda bir şeyler yapabilirsiniz.

Bunlar, sorunun kökeninde olabilecek yedi muhtemel şey!

1. Dişeti çekilmesi

Bize inancın, hassas dişlerden muzdarip olan tek kişi muhakkak siz değilsiniz: nüfusun neredeyse yarısı bazen diş hassasiyetiyle uğraşıyor. Diş minesi ve diş etleri dentini korur. Bununla birlikte, yaşlandıkça diş etlerimiz dentini açığa çıkararak çekilme eğilimindedir. Dentin soğuk yiyecek yahut içeceklerle temas eder etmez çok can sıkıcı bir ağrı yaşayabilirsiniz.

2. Hasarlı diş etleri ve diş minesi

Dişlerinizdeki hassasiyet giderek kötüleşiyor üzere mi görünüyor? O vakit diş etleriniz ve/veya diş mineniz ziyan görebilir. Bu tıp bir hasar da dentinin açığa çıkmasına neden olabilir. Diş eti yahut mine hasarının nedeni aşağıdaki noktalardan kaynaklanabilir.

3. Fırçalama

Dişlerimizi fırçalamak düzgün bir şey değil mi? Evet, lakin çok sert yahut çok sık fırçalamak da mümkündür. Dişlerinizi fırçalarken ne kadar güçlü olursanız diş etlerinize yahut minenize o kadar çok ziyan verebilirsiniz. Dişlerinizi günde iki sefer yaklaşık üç dakikalık seanslar halinde fırçalayın ve yumuşak, dairesel hareketler yapın.

4. Diş gıcırdatma

Çoğu vakit beşerler dişlerini gıcırdattıklarını fark etmezler zira bunu uykudayken yaparlar ya da gerilimli olduklarında bilinçaltında yaparlar. Fakat diş gıcırdatma dişlerinizdeki mineye önemli halde ziyan verebilir. Bu yüzden gün içinde daha dikkatli olmaya çalışın, böylelikle dişlerinizi gıcırdattığınızı fark edeceksiniz. Dişleriniz için özel bir gece hami da her gece diş gıcırdatmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir gece bekçisi denemek istiyorsanız, olasılıklar hakkında diş doktorunuza başvurun.5. Diş erozyonu

Diş minesi asitli yiyecek yahut içeceklerden ziyan görebilir; asit, dişlerinizi fırçalarken mineyi daha kolay fırçalamanıza neden olur. Bu nedenle asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmakta yarar var. Bu cins yiyecek ve içeceklere örnek olarak meyve suları, şarap, sirke, narenciye meşrubatları verilebilir.

6. Ağız hijyeni

Ne yazık ki, yaşlandıkça ortaya çıkan diş eti çekilmesi konusunda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Lakin ağız hijyeninizi koruyarak süreci hayli yavaşlatabilirsiniz. Diş etlerinizi mümkün olduğunca uzun mühlet sağlıklı tutmak için dişlerinizi günlük olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın.

7. Çürükler yahut çatlak dişler

Yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden hiçbiri sorununuza uymuyor mu? O vakit bir çürük yahut çatlak dişiniz olma ihtimali var. Bu da dişlerinizin çok hassas olmasına neden olabilir. Diş hassasiyetiniz geçmezse, denetim için diş doktorunuzu ziyaret edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.