Gündüz yemek, gece çalışanların ruh sıhhatini güçlendirebilir

Gece çalışanların ruh sıhhatine ait yapılan araştırmada yemek saatinin tesiri ortaya kondu.

Pakobserver sitesinin haberine nazaran, bilim insanları, gece vardiyasında çalışanlarda yemek zamanlamasının ruh sıhhati üzerindeki tesirlerini araştırdı.

Gündüz yemek yiyen ve gece yemek yiyen gece çalışanlarının genel sıhhat durumları takip edildi.

AA’nın haberine nazaran; gündüz yemek yiyen gece çalışanların ruh halinde rastgele bir değişiklik yaşanmazken, gece yemek yiyenlerde depresyon ve tasa gibisi bozulmalar ortaya çıktı.

Vardiyalı çalışanlarda depresyon riski daha yüksek

Ayrıca, araştırmada, gece çalışanlarda gündüz yemek yeme alışkanlığının sirkadiyen ritim bozukluğunu gidermede ve glikoz intoleransını önlemede de tesirli olabileceği ortaya konuldu.

Önceki araştırmalarda, vardiyalı çalışanların vardiyasız çalışanlara nazaran sirkadiyen ritim bozukluğu sebebiyle yüzde 25 ila 40 daha yüksek depresyon ve tasa riskine sahip olduğu ortaya konulmuştu.

Oxford Üniversitesi’nde sirkadiyen sinirbilimi profesörü Stuart Peirson, “Bu çalışma, değişen yemek zamanlamasının vardiyalı çalışma koşullarında ruh hali üzerinde açık ve ölçülebilir tesirler sağlayabileceğini gösteriyor.” dedi. Araştırmanın sonuçları, Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) Bildiriler mecmuasında yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.