Gücünüzü tüketen ve iltihabı tetikleyen 6 yiyecek

Vücut içi iltihaplanma çok fazla hasar oluşturabilir ve çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açabilir.

Bağışıklık sistemi, bedene yabancı bir şeyin girdiğini fark ettiğinde devreye girer ve sıhhat için tehlikeli olabilecek şeyleri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir iltihaplanma sürecini tetikler. Asıl sorun, bu iltihaplanma sürecinin kronik hale gelmesi ve yorgunluğa neden olması, sağlıklı dokuya ziyan vermesi ve ayrıyeten astım, tip 2 diyabet, kalp hastalıkları, otoimmün hastalıklar ve kanser üzere bir dizi hastalık riskini artırmasıdır.

Kronik iltihaplanma büyük ölçüde belli besinlerin çok ölçüde tüketilmesinden kaynaklanır, bu nedenle sağlıklı beslenme çok değerlidir.

İltihabı tetikleyen ve en yakın vakitte diyetinizden çıkarmanız gereken 6 besin:

Yanmış ızgara et

Izgara etle ilgili sorun, etin oksidatif gerilime ve hücre hasarına neden olan heterosiklik aminler (HCA’lar) içerdiğine dair bir göstere olan kömür izlerine ve yanmış kenarlara sahip olmasıdır.

Herhangi bir hayvansal proteini yüksek sıcaklıkta pişirmek tıpkı vakitte sigara dumanında ve otomobil egzozunda da bulunan polisiklik aromatik hidrokarbonları (PAH’lar) oluşturabilir.

Izgara etin tadını seviyorsanız, limon suyu, otlar ve baharatlarla marine ederek vereceği zararın bir kısmını önleyebilirsiniz. Karabiber, biberiye, kekik, fesleğen, adaçayı ve mercanköşk, iltihaplanmaya karşı koyacak yararlı antioksidanlarla yüklüdür.

İşlenmiş et ürünleri

İşlenmiş etler (salam, sosis ve pastırma gibi), bedenin yağ dokusunu daha iltihaplı hale getiren yüksek doymuş yağ içeriği nedeniyle ziyanlıdır.

Ek olarak, bu besinler ayrıyeten mide kanseri riskini artırabilen ve oksidatif gerilim ve iltihaplanmaya neden olan ileri glikasyon son eserlerinin (AGE’ler) kıymetli bir kaynağı olan yüksek düzeylerde sodyum nitrit içerir.

2020 tarihli bir araştırma, yüksek ölçüde kırmızı ve işlenmiş et alımının daha yüksek kolorektal kanser riski ile güçlü bir biçimde bağlı olduğunu gösteriyor.

Kızarmış yiyecekler

Yiyecekleri her kızarttığınızda ve bilhassa birçok restoranda olduğu üzere birebir yağı tekrar tekrar kullandığınızda, iltihap molekülleri oluşturmuş olursunuz.

Sızma zeytinyağında yapılan kızartmalar da sıhhatsizdir. Zeytinyağı nispeten düşük bir dumanlanma noktasına sahiptir. Bunun yerine sıcaklığı biraz daha düşük tutarak daha yüksek ısıya dayanabilen avokado yağını tercih edebilirsiniz.

Alkol

Tüm alkollü içecekler bedende iltihabı tetikler. Çalışmalar, alkolün bağırsakta iltihaplanmaya neden olduğunu göstermektedir. Çok alkol kullanımı bu nedenle kanser, karaciğer hastalığı ve nörolojik hasarla çok yakından ilişkilidir.

Şekerli yiyecek ve içecekler

Ürünlere sonradan eklenen şekerin yüksek tüketimi de iltihaplanmayı artırır. Araştırmalar, günlük kalorilerinin yüzde 20’sini şekerli içeceklerden alan şahısların, iltihaplanma belirteci olan C-reaktif protein seviyelerinin yüksek olduğunu göstermiştir.

Eklenen şeker ayrıyeten kalori bakımından yüksek ve besin unsurları bakımından düşüktür, bu da çok fazla tüketmenin kilo almayı tetiklediği manasına gelir. Kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkan obezite de kronik iltihaplanma ile bağlantılıdır.

Günlük ek şeker alımının erkekler için günde 9 çay kaşığı ve bayanlar için 6 çay kaşığı ile sonlandırılması önerilmektedir.

İşlenmiş paketlenmiş besinler ve rafine karbonhidratlar

İşlenmiş besinler bağırsakta yaşayan bakterilerin bileşimini değiştirerek kronik iltihabı tetikler.

Biskğvi, kraker, beyaz ekmek ve öteki rafine karbonhidrat eserleri üzere yiyecekler kan şekerini süratle yükseltir ve bu da beden kan şekerini olağana döndürmeye çalışırken iltihaplanmayı tetikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.