Fırat Çakıroğlu davasında, eski rektör ile dekana verilen cezalar katılaştı

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10. Ceza Dairesi, İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesinin kararını, Cumhuriyet savcısı, katılanlar vekili ve sanık avukatlarının itirazları üzerine inceledi.

Daire, lokal mahkemenin kararının hukuka uygun olduğunu, kanıtlarda ve süreçlerde rastgele bir eksiklik olmadığını, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu, hareketin yanlışsız olarak nitelendirildiğini bildirdi.

Daire, periyodun rektör yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ile genel sekreter Prof. Dr. Mehmet Bülent Özkan hakkında verilen beraat kararlarına ait itirazları da yerinde bulmayarak reddetti.

Sanıklar hakkındaki, 8 ay 10 gün müddetle kamu misyonu hak ve yetkisinin kullanmalarının yasaklanmasına ait karar ise temel cezanın belirleniş biçimi dikkate alınarak “takdiren 150 güne” düşürüldü.

Dairenin verdiği karar, cezaların isimli para cezası olması nedeniyle, katılaştı.

OLAY

Ege Üniversitesinde 20 Şubat 2015’te çıkan olayda, Edebiyat Fakültesi Tarih Kısmı 4. sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı. Gözaltına alınan Sosyoloji Kısmı 4. sınıf öğrencisi Nurullah Semo tutuklanmıştı.

Semo, “kasten öldürmek” ve “devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” kabahatlerinden farklı başka ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılmıştı.

Yükseköğretim Konseyi, Çakıroğlu’nun üniversite yerleşkesinde öldürülmesinde ihmali olduğu sav edilen, ortalarında eski rektör Candeğer Yılmaz’ın da bulunduğu üniversitenin kimi eski yöneticileri hakkında soruşturma müsaadesi vermiş ve sanıklar hakkında “görev ve yetkinin berbata kullanılması” cürmünden dava açılmıştı.

İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonunda, Candeğer Yılmaz ile Prof. Dr. Ersin Doğer’in “görevi ihmal” hatasını işledikleri gerekçesiyle 20’şer bin lira isimli para cezasına çarptırılmasına karar vermişti. Sanıklar Özkan ve Silkü’nun ise beraatine karar verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.