Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto: PKK’nın bir terör örgütü olduğu konusunda ortak anlayışımız var

Pekka Haavisto, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatları, Türkiye’nin tasaları, akabinde İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğunda Türkiye’nin telaşlarını gidermeye yönelik üçlü muhtıra imzalanması üzere hususlarda AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

NATO üyelik başvurusunu yapmadan evvel Türkiye dahil bütün NATO ülkeleriyle temasları olduğunu belirten Haavisto, müracaattan sonra Türkiye’nin telaşlarının gündeme getirilmesiyle birlikte problemleri süratle çözmek için harekete geçtiklerini söyledi.

Haavisto, Ankara’da ve Brüksel’de taraflar ortasında görüşmeler yapıldığını hatırlatarak, birtakım sorunların kendileri için şiddetli olduğunu tabir etti.

Pekka Haavisto, Madrid’deki NATO Tepesinden çabucak evvel Brüksel’de yapılan görüşmelerde metnin neredeyse hazır hale geldiğini aktardı.

“PKK’ya karşı ek adımlar atmaya hazırız”

Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında imzalanan muhtıradaki terörle uğraş konusunda başta PKK olmak üzere Türkiye ile uzun görüşmeler yaptıklarını kaydeden Haavisto, “PKK’nın bir terör örgütü olduğu konusunda ortak anlayışımız var. PKK’ya karşı ek adımlar atmaya ve Türkiye’den bu hususta bilgi almaya hazırız.” diye konuştu.

Türkiye’nin PYD/YPG ve FETÖ’yü terör örgütü olarak gördüğünü hatırlatan Haavisto, bu örgütlerin milletlerarası muahedelerde terör örgütü olarak görülmediğini, imzalanan muhtırada bunun için bir tahlil bulduklarını, Finlandiya’nın bunlara takviye vermediğini lisana getirdi.

‘Makamlarımız ortasındaki iş birliği yakında kurulacak’

Haavisto, terör suçlularının Türkiye’ye iadesi konusunda kendi maddelerini izlediklerini belirterek, “Türkiye’nin bildirdiği şahıslar ve bireyler hakkındaki ek bilgilere bakıyoruz. Yetkili makamlarımız ortasındaki iş birliği yakında kurulacak. Her şeyi kendi ulusal maddelerimize uygun olarak yapacağız.” ifadesini kullandı.

Silah ambargosu konusuna değinen Haavisto, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlediği operasyonlardan sonra kimi kısıtlamalar yaptıklarını hatırlatarak “Ancak tıpkı askeri ittifakın üyesi olduğumuzda bunun kararlarımıza tesiri olacak. İttifakın ortak bir savunması olması lazım. Birbirimizi desteklememiz gerektiğini düşünmeliyiz.” dedi.

“Terör örgütlerine dayanak vermiyoruz”

PYD/YPG ve FETÖ üzere örgütleri terör örgütü olarak tanıyıp tanımayacakları sorulan Haavisto, üçlü muhtıra metninin 4. paragrafına atıf yaparak, bahsin burada uygun formda formüle edildiğini söyledi.

Haavisto, Türkiye’nin tasasının Finlandiya’nın bu örgütlere takviye vermesi olduğunu lakin kendilerinin takviye vermediğini, yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki aşı programına katıldıklarını lisana getirdi.

“Üyelik yıl sonunu bulabilir”

NATO’ya üyelik süreçlerinin ne kadar süreceğine yönelik iddiası sorulan Haavisto, “Benim kendi iddiam bunun en erken yıl sonunu bulacağı, ekim yahut kasıma kadar süreceği.” halinde konuştu.

Üyeliğin 30 NATO ülkesinin parlamentolarında onaylanması gerektiğini anımsatan Haavisto, kimi ülkelerde meclislerin yaz tatiline gireceğini, ABD dahil birçok ülkeden süratli onay çıkacağını düşündüklerini aktardı.

Haavisto, kimi ülkelerin meclislerinden yaz tatillerinden evvel, kimilerinde ise sonbaharda onay beklediklerini kaydetti.

“El sıkıştığımızda herkes mutluydu”

Türkiye ile Finlandiya münasebetlerini kıymetlendiren Haavisto, ilgileri “mükemmel” biçiminde nitelendirdi.

Haavisto, Türkiye’nin AB üyeliğine takviye verdiklerini, Türkiye ile birlikte BM kapsamında arabuluculuk faaliyetleri yürüttüklerini, kendisinin son periyotta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ukrayna ve Rusya konusunda yakın temas halinde olduğunu, Türkiye’nin Fin turistler için tanınan bir destinasyon olduğunu söz etti.

Haavisto, “Türkiye bizi engellediğinde biraz gergin bir süreç geçirdik lakin evvelki gün muahedeye varıp el sıkıştığımızda bence herkes memnundu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.