Eski Almanya Başbakanı Schröder, Federal Meclis’i mahkemeye verdi

Schröder’in avukatı Michael Nagel, Alman Haber Ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada, 78 yaşındaki eski başbakanın, Berlin İdari Mahkemesinde Federal Meclis hakkında dava açarak, ofisinin, çalışanlarla birlikte yine kendisine tahsisini istediğini belirtti.

Nagel’in avukatlık ofisinden mahkemeye gönderilen açıklamada da Federal Meclis Bütçe Komitesinin Schröder’in Federal Meclis’teki ofisi için sağladığı ödeneklerin kesilmesi ve ofisin kapatılmasının hukuka karşıt olduğu argüman edildi.

Komisyon tarafından Schröder’in “görevlerini yerine getirmediğinin” savunulduğu belirtilen açıklamada, lakin bu misyonların ne olduğunun kararda tespit edilmediği ve bunları yerine getirmenin yahut getirmemenin nasıl belirlendiğinin açıklanmadığı kaydedildi.

Komisyonun aldığı kararda öteki sebeplerin bulunduğunun açık olduğu aktarılan açıklamada, kararın verilme formunun “mutlakiyetçi bir derebeyliğini hatırlattığı” ve bunun demokratik bir ülkede olmaması gerektiği belirtildi.

Eski Şansölye, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın akabinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yakınlığı ve birtakım Rus şirketlerinde misyon yapması nedeniyle eleştirilmişti. Federal Meclis Bütçe Kurulu, mayısta Schröder’e tahsis edilen ofisin kapatılmasına ve buradaki çalışanların da öbür ünitelere kaydırılmasına karar vermişti.

Almanya’da başbakanlık yapmış siyasetçilere, misyon mühletlerine bağlı olarak emekli maaşı, bir ofis, çalışanlar, sürücü ve muhafaza tahsis ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.