Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasi trafiği başlıyor: Kraliçe’nin cenazesine katılamayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü Tepesi’ne katılmak üzere Özbekistan’a gelecek.

Toplantıya konut sahipliği yapan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davetiyle toplantıya katılacak Erdoğan, tepe kapsamında bir dizi ikili temasta bulunacak.

Zirvenin yapılacağı Semerkant’a yarın gelecek Erdoğan, ağaç dikimi aktifliğine katılacak, “ebedi şehir” olarak da anılan kentin yeni inşa edilen bölgelerini gezecek ve başka önderlerle akşam yemeğinde bir ortaya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonraki gün doruğun açılış aktifliğine katılacak, aile fotoğrafında yer alacak ve tepenin ikinci oturumunda konuşma yapacak.

Resmi öğlen yemeğine katılacak Erdoğan’ın, tepe kapsamında, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping başta olmak üzere doruğa katılan devlet liderleriyle bir dizi ikili görüşme yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Lideri Putin ile görüşmesinde tahıl koridoru konusunun en önemli gündem unsuru olması öngörülüyor.

KRALİÇE’NİN CENAZESİNE KATILAMAYACAK

Zirveye, Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi Rusya, Çin, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Pakistan, Hindistan ve Özbekistan ile örgütün gözlemci üyesi Belarus, Moğolistan ve İran cumhurbaşkanları ile mesken sahibi Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davet ettiği Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ve memleketler arası kuruluşların temsilcileri de katılacak.

BM GENEL KURULU

Diğer yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler 77. Genel Heyeti kapsamındaki yüksek seviyeli toplantılar ve genel görüşmeler, 20-26 Eylül 2022 tarihleri ortasında ABD’nin New York kentine gidecek.

KRALİÇE’NİN CENAZESİNE KATILAMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in 19 Eylül’de gerçekleşecek cenaze merasimine ağır programı sebebiyle katılamayacağı belirtildi. Kraliçe’nin cenaze merasimine Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.