Çin’de geliştirilen yapay zeka, parti üyelerinin sadakatini denetim ediyor

Dijital dünyada yeni bir çığır açan yapay zeka teknolojisi için optimist olanlar kadar berbat bir tablo çizenler de var.

Kötümser olanlar, yapay zekanın, insanlığı tehdit edecek bir pozisyona gelebileceğinden kaygı duyarken, Çin’de değişik bir çalışmaya imza atıldı.

Dikkat çeken yapay zeka hamlesi

Çinli araştırmacılar, Komünist Parti üyelerinin zihinlerini okuyabildiğini ve onları “düşünce eğitimine” daha açık hale getirebileceğini söyledikleri yapay zeka geliştirdiklerini sav ediyor.

The Times’ın aktardığına nazaran, Hefei şehrindeki Kapsamlı Ulusal Bilim Merkezi, geliştirdikleri sistemin, yüz sözlerini ve beyin dalgalarını okuyabildiğini söylüyor.

Partiye sadakati ölçüyor

Ayrıca, bir üyenin “partiye minnettar olma, partiyi dinleme ve partiyi takip etme konusundaki itimat ve kararlılığını daha da pekiştirmek için niyet ve siyasi eğitime ne kadar ihtimam gösterdiğinin tahlil edilebildiği” belirtiliyor.

Aynı haberde, kelam konusu yapay zekaya ait makale konusunda ise dikkat çeken bir detaya yer verildi.

Makale ortadan kayboldu

Makalenin, 1 Temmuz 1921 tarihinde Şanghay’da kurulan Çin Komünist Partisi’nin kuruluş yıl dönümünde yayınlandıktan kısa bir müddet sonra internetten kaybolduğuna vurgu yapıldı.

Bu durumun, Çin halkının mahremiyet konusunda idareye göstediği reaksiyon sonrası yaşanmış olabileceği konuşuluyor.

Çin’de halk takip altında

Pekin idaresi, 1,4 milyarlık nüfusunu denetim altında tutabilmek için çeşitli teknolojik prosedürlerden yararlanarak, vatandaşları yakından izlemesiyle biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.