Çin, ABD’nin Tayvan’a silah satışını iptal etmesini istedi

Çin ve ABD ortasında Tayvan tansiyonu devam ediyor.

Çin devlet yayın kuruluşunun Savunma Bakanlığına dayandırdığı haberde, Çin’in ABD’nin Tayvan’a yapacağı potansiyel silah satışını derhal iptal etmesini talep ettiği aktarıldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının Tayvan’a varsayımı 108 milyon dolarlık askeri teknik yardım satışını onayladığı duyurulmuştu.

“TEHDİTLERE KARŞI KOYMA KABİLİYETİNİ ARTIRACAKTIR”

Pentagon’un Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı ise geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, “Önerilen satış, alıcının araçlarının, küçük silahlarının, savaş silah sistemlerinin ve lojistik dayanak öğelerinin sürdürülmesine katkıda bulunarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşı koyma kabiliyetini artıracaktır” sözlerine yer verilmişti.

Açıklamada, silah satışının Tayvan’ın ABD ve öbür müttefiklerle askeri alanda çalışabilirliğini artıracağı söz edilmiş, Tayvan’ın silahlı kuvvetlerinin ekipman ve takviyesi almakta hiçbir zorluk yaşamayacağı belirtilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ise kontratın imzalandığını yahut müzakerelerin sonuçlandığını göstermiyor.

TAYVAN’DAN AÇIKLAMA

Tayvan Savunma Bakanlığı, mutabakatın bir ay içinde yürürlüğe girmesini beklediklerini tabir ederek, “Çinli komünistlerin genişleyen askeri tehdidi karşısında ekipmanın düzgün bir biçimde bakımı, yeni satın alınan silah ve teçhizat kadar önemlidir” açıklamasını yaptı.

SİLAH SATIŞI HAZİRANDA GÜNDEME GELMİŞTİ

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) çatısı altında faaliyet gösteren ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından geçtiğimiz haziran ayında yapılan açıklamada ise, ABD Dışişleri Bakanlığının Tayvan’a savaş gemilerinin bakımı ve tamiratı için 108 milyon dolarlık yedek kesim satışına onay verdiği duyurulmuş, ilgili satış onayına ilişkin bildirinin Kongre’ye teslim edildiği aktarılmıştı.

Söz konusu yedek modül satışının gemiler ve gemi sistemleri için sınıflandırılmamış yedek modülleri ve lojistik teknik dayanağı içerdiği aktarılan açıklamada, “Önerilen satış, alıcının su üstü gemi filosunun sürdürülmesine katkıda bulunarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama yeteneğini artıracak” sözleri kullanılmıştı.

Söz konusu yedek modüllerin onaylı ABD Donanması satıcılarından yahut ABD Donanması stokundan karşılanacağı aktarılmıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.