CHP’li Sevda Erdan Kılıç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında cürüm duyurusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü konuşmasında Seyahat Direnişi’ne katılan yurttaşları amaç aldı ve “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti” savını yineledi. Erdoğan, aksiyona katılanlara “sürtük” kelamıyla hakaret etti.

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Erdoğan hakkında, sarf ettiği “sürtük” sözünden ötürü cürüm duyurusunda bulundu. Bahisle ilgili yazılı açıklama yapan Av. Sevda Erdan Kılıç, 9 yıl evvel gerçekleşen Seyahat direnişine, verilen gayretin haklılığına sonuna kadar inandığı için kendisinin de katıldığını ve orada olduğunu vurguladı.

“BU KÜFRÜN KESİNLİKLE BİR CEZASI OLACAK”

Kılıç, açıklamasında, şöyle devam etti:

“Daha evvel kendisinin Seyahat direnişi ile ilgili birçok palavrasına, dolanına şahit olmuştuk, duymuştuk lakin doğrusu bu türlü bir söz kullanabileceğini düşünememiştik. Ancak 20 yılın sonunda, artık yapılacak birinci seçimde tıpış tıpış gideceğini anlamış olacak ki ve bundan ötürü da şirazesi o kadar kaymış olmalı ki artık palavranın dışında hakarete ve küfre başvuruyor. Fakat merak etmesin bu küfrün yargıda kesinlikle bir cezası olacak…

“RTÜK İNCELEMELİ”

Kılıç, Ebubekir Şahin’in lider olmasının akabinde “yandaşlığın pik yaptığı” RTÜK’e bu evrede çok değerli misyon ve sorumluluk düştüğüne vurgulayarak, “Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan ailesinin TÜRGEV ve Ensar vakıfları üzerinden ABD’deki paravan bir vakfa 1 milyar lira aktardığı ve kaçacağı argümanında bulunduğu açıklamasını yayınlayan Tele1, KRT, Flash ve Halk TV’ye para cezası kesen RTÜK’ün Erdoğan’ın konuşmasını yayınlayan kanalları incelemesi gerekiyor. Siyasalların faaliyetlerini denetleyen RTÜK, Seyahat direnişine katılanlara ‘sürtük’ diyen AKP Genel Lideri Erdoğan’ın konuşmasını canlı veren kanalları 6112 sayılı yasanın 8/1/m ile n bendinde düzenlenen, yayınlarda ‘kaba, argo ve müstehcen’ sözlere yer verilemeyeceği prensibi istikametinden incelemelidir. RTÜK’ü bir an evvel misyonunu yapmaya davet ediyorum. Yandaş medya üzere bu küfrü görmemezlik yapmasın.” sözlerini kullandı.

“ÜLKENİN EN BÜYÜK SORUNU ERDOĞAN”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Görev yaptığı mühlet boyunca vatandaşlar hakkında en çok dava açan Cumhurbaşkanı olan AKP Genel Lideri, bu kelimeyi partisinin Küme Toplantı Salonu’nda değil de çabucak yanındaki TBMM Genel Şurası Salonu’nda milletvekili olarak kürsüde söylemiş olsaydı ne olurdu? Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 161. Unsuru uyarınca, Meclis’ten süreksiz olarak çıkarılma cezasına çarptırılırdı ve cezası boyunca da Genel Heyet, kurul, Başkanlık Divanı ve Müşavere Şurası çalışmalarına katılamazdı. Lakin o söz Genel Konsey Salonu yerine çabucak yanı başındaki AKP Küme Salonu’nda söylendiği için partisinin milletvekilleri tarafından alkışlandı. Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü temsil etmesi gereken Cumhurbaşkanı bir defa daha bu ülkenin en büyük sıkıntısının kendisi olduğunu göstermiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.