CHP’den minimum fiyat yansısı: Minimum fiyatı 6 bin 775 lira yapın

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde minimum fiyata beklenen orta artırımı açıkladı.

Ana muhalefet partisi CHP, açıklanan bu taban fiyatı kâfi bulmadıklarını belirterek, vatandaşın ezildiğini söyledi.

Asgari fiyat ve gündemle ilgili değerlendirmede bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, iktisat idaresine tenkitlerini sıraladı.

“Millet, sandıkta bunun hesabını soracak”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak,Kendilerine ‘ekonomistim’ diyenler, daha dört süreç yapıp taban fiyata yapılan artırımı hesaplayamıyor. Lakin çakma ekonomist, o kadar çaresiz ki minimum ücretliyi enflasyona ezdiren bir artırım oranını bile kendisi açıklıyor. Millet, sandıkta bunun hesabını soracak.dedi.


“Son 24 yılın enflasyon rekoru kırıldı”

CHP Sözcüsü Öztrak, şunları kaydetti:

Paramızı pul edenlere nazaran, güya faiz düşecek, TL kıymet kaybedecek, rekabet gücü artacak, dış açık kapanacak, rezervler artacak, TL güçlenecek, enflasyon düşecek, hayat pahalılığı bitecekti. Saraydaki hesap, çarşıya, pazara uymadı. Paramızı pul ettiler. Lakin bu yılın birinci beş ayında dış ticaret açığı, yüzde 136 artarak 43,2 milyar dolara sıçradı. 2022 için belirlenen dış ticaret açığı amacının, yüzde 83’ü daha yılın birinci beş ayında gerçekleşti. Cari açık amacı ise daha yılın birinci dört ayında yakalandı. Enflasyon üç haneye dayandı. İşte bugün İstanbul enflasyonu açıklandı. Haziranda yıllık enflasyon yüzde 94 oldu. Son 24 yılın enflasyon rekoru kırıldı.

“Asgari ücreti 6 bin 775 lira yapın”

Bu yanlış hesap kitabı yapan saray artık şapkasını önüne koyup, kesinlikle düşünmek zorundadır. Yılbaşında minimum fiyata yapılan artırım, daha şubat ayında, açlık hududunun altına düştü. Buradan sesleniyoruz, milyonlarca işçinin enflasyonla gasbettiğiniz haklarını kesinlikle telafi edin. Bugünkü açlık hududu düzeyinin üzerine, sene başında vermeyi vadettiğiniz lakin saray mamulü enflasyona kaptırdığınız ek yüzde 6 artırımı da verin. Minimum fiyatı 6 bin 775 lira yapın. sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.