Bursa’da öldürülen Berivan’ın katiline 25 yıl ceza

Bursa’nın Osmangazi ilçesi Koğukçınar Mahallesi’ndeki konutuna 8 Mart 2015’te arkadaşlarını çağıran Berivan Yaprak Turga (17), Uğur A. ile tartışmaya başladı.

Tartışma arbedeye dönüşünce tabancayla göğsünden vurularak yaralanan Turga, kaldırıldığı hastanede hayatını yitirdi, kolundan yaralanan Uğur A. ise polis tarafından gözaltına alındı.

‘İntihara kalkıştı’ dedi

İfadesinde, Turga’nın kendisine sonlandığı için intihara kalkıştığını, elindeki tabancayı almaya çalışırken silahın ateş aldığını argüman eden Uğur A. hakkında müebbet mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

Yargılama sürecinde tahliye edilen sanık, birebir yıl “bilinçli taksirle adam öldürme” cürmünden 5 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Yeniden yargılama

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekilinin başvurusu üzerine Yargıtay 12. Ceza Dairesi, lokal mahkeme kararını bozarak sanığın “olası kastla adam öldürme” kabahatinden tekrar yargılanmasına karar verdi.

Bugün Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görüldü.

Duruşmaya, diğer hatadan tutuklu sanık Uğur Arak (30), cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili ile sanık avukatları ise mahkeme salonunda hazır bulundu.

Üst hadden cezalandırılması talebi

Cumhuriyet savcısı temel hakkında mütalaasında sanığın, “18 yaşından küçük çocuğu muhtemel kastla öldürmek” hatasından cezalandırılmasını talep etti.

Sanığın aksiyonunu, kızgın olduğu maktule karşı taammüden işlediğini öne süren Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı vekili, indirim uygulanmaksızın üst hadden cezalandırılmasını istedi.

“Ben sol elimle kaşık dahi tutamam”

Sanık Uğur Arak, maktulün olayın öncesinde ruhsal meseleleri olduğunu ileri sürerek, “Ona yardımcı olabilmek için elimden gelen her şeyi yaptım. Suça bahis hareketi, sav edildiği halde gerçekleştirmedim. Eksper raporu kusurludur, ben sol elimle kaşık dahi tutamam. Elimde atış artığı da tespit edilmemiştir. Sevdiğim bayanı kaybettim. Beraatimi talep ederim.” halinde savunma yaptı.

25 yıl mahpus cezası aldı

Sanığın maktulün vefatına sebebiyet verdiğine dair net ve somut kanıt bulunmadığını lisana getiren sanık avukatları da Uğur Arak’ın sol elini faal kullanamadığını, bu nedenle cinayeti işleyemeyeceğini ve mümkün kast şartlarının oluşmadığını belirterek beraatini istedi.

AA’nın haberine nazaran kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa, “18 yaşından küçük çocuğu mümkün kastla öldürmek” suçundan 25 yıl mahpus cezası verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.