Borsa haftaya yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 13,42 puan ve yüzde 0,52 kıymet kazanarak 2.605,80 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,24 ve holding endeksi yüzde 0,88 artış kaydetti. Bölüm endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,59’la spor, tek kaybettiren yüzde 0,24’le gayrimenkul yatırım paydaşlığı oldu.

BIST 100 endeksi, cuma günü yüzde 1,93 artışla 2.592,38 puandan kapanırken, endeksin haftalık bazdaki paha kazanımı yüzde 3’ü buldu.

PAY PİYASALARINDA RİSK İŞTAHI ARTTI

Analistler, geçen hafta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizlerde beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve sonraki devir için daha yumuşak bir tavır izleyeceği sinyali vermesinin yanı sıra şirket finansal sonuçlarının hisse piyasalarında risk iştahını artırdığını söyledi.

Bu hafta ağır haber ve data gündeminin piyasaların istikameti üzerinde belirleyici olacağını kaydeden analistler, hafta boyunca, yurt içinde temmuz ayı enflasyonu ve yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararının yanı sıra Euro Bölgesi’nde işsizlik, Almanya’da sanayi üretimi ve ABD’de tarım dışı istihdam bilgilerinin takip edileceğini söz etti.

Analistler, bugünün data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi’nin öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.620 düzeyinin direnç, 2.540 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.