BigChefs’te halka arz heyecanı

-Bize rakamlarla BigChefs’i anlatabilir misiniz?

Altan KOSOVA: BigChefs markası Büyük Şefler Şirketi bünyesinde, BigChefs, Num Num ve Buselik markalarının oluşturduğu yüzde 30’u Gamze Cizreli, yüzde 30’u Saruhan Tan yüzde 40’ı Taxim Capital’e ait bir şirket. 2022 sonu itibarıyla toplam 100 şubesi bulunuyor. 92’si Türkiye’de geri kalanları yurtdışında. 58’i franchise, 42’si kendisine ait olan üç markasıyla BigChefs, Num num ve Buselik’le full service yeme içme sektörünün lideri konumunda. BigChefs, 2022 yılı sonu itibariyla; yurt içinde ve yurtdışında toplam 100 şubesi ile 12 milyonu aşkın kişiyi ağırladı. Şirket, 31 Aralık 2022 tarihinde sona eren mali dönem itibariyla önceki yıla göre yüzde 222’lik bir büyüme ile 895 milyon TL hasılat elde etti. Şirketin aynı mali dönemdeki net karı ise 105 milyon TL olarak kayıtlara geçti. Deloitte tarafından hazırlanan Türkiye Yemek Hizmeti Pazar Raporu’nun sonuçlarına göre BigChefs, 2022 itibarıyla yemek hizmeti sektörünün en büyük payını oluşturan full servis restoran kategorisinde yurt içi ve yurtdışı şube sayısı açısından Türkiye’de lider konumda bulunuyor.

-Full service restoran pazarı ile nüfus arasında nasıl bir bağlantı var. Pandemi dönemindeki ve sonrasındaki gelişmelerle açıklayabilir misiniz?

Gamze CİZRELİ: Markamızın ilk Ankara’daki yolculuğundan beri adım adım büyüdük ve aslında çok başka konuları konuşur hale geldik. Tabi biz büyürken aslında sektör de büyüdü. Deloitte’un raporuna göre 2021 yılında 144 milyar TL olan dışarıda yemek pazarı büyüklüğünün 2026 yılında 772 milyar TL düzeyine çıkacağı tahmin ediliyor. Bu da her yıl büyümenin sürmesinin beklendiğini bize gösteriyor. Öncelikle Türkiye’de özellikle full service restorant ve dışarda yeme içme sektörünün büyümesi için çok büyük bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Rapora göreTürkiye’deki pazarın önümüzdeki dönemde yıllık ortalama yüzde 39,9 bileşik oranda büyümesi bekleniyor. Raporda, full service restoranların 2021 yılı pazar büyüklüğü 60,3 milyar TL olarak hesaplanırken, yıllık ortalama yüzde 39 bileşik oranda büyüme beklentisi ile 2026 yılında 312 milyar TL’ye ulaşacağı öngörülüyor. 

Full service restoran pazarı makroekonomik gelişmelere paralel olarak genişliyor. Nüfus büyüdükçe ve gelir seviyeleri yükseldikçe full service restoranlar pazarı da büyüyor. Full service restoranlar pazarı, 2020 yılında COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle düşüş yaşasa da 2021 yılı itibarıyla pandemi öncesi seviyelere geri dönüş sağladığı görülüyor. Pandemi sonrası sosyalleşme isteğinin pazar büyümesine önümüzdeki yıllarda da olumlu etki göstermesi bekleniyor. Ayrıca, artan kentsel yaşam tarzı sektörün büyümesine önemli derecede katkı sağlıyor. Özellikle kadın eğitim düzeyinin artması, ortalama aile büyüklüğünün küçülmesi gibi kentsel yaşam dinamiklerinin benimsenmesinin bir sonucu olarak toplam yemek hizmeti pazarı önemli ölçüde büyüyor. Bütün bunlar da bizim geleceğe yönelik büyüme hedeflerimizi ileriye götürmemize sebep oluyor.

-BigChefs yeni bir ilke de imza atmaya hazırlanıyor. Sektörünüzde ilk halka arz edilecek firma olmaya hazırlanıyorsunuz. Neden halka arz? Halka arz hakkında bilgi verir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir