Bakan Koca’dan hadise açıklaması: Günlük 40 kat arttı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la gayrete ait, “Biz bundan sonra önlemlere devam ederek Kovid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi müdafaamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Tekrar kapatma ve gibisi durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam.” dedi.

“VAKA SAYISI 40 KAT ARTTI”

Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının akabinde gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Kovid-19 dalgasını Türkiye’nin 4-5 hafta evvel görmeye başladığını belirtti.

Şu devir, günlük olay sayısında Almanya, İtalya, Fransa üzere gelişmiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geçen olayların görüldüğünü söz eden Koca, “Bizde ise giderek artan bir hadise sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü birebir oranda artmıyor. Hadise sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O manada önemli bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Ağır bakımlarda da bu artışların bariz ve önemli olmadığını görüyoruz. Artışın birebir oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.” diye konuştu.

TURKOVAC UYARISI

Vatandaşların bu periyotta hatırlatıcı aktüel dozlarını kesinlikle yaptırmalarını, bilhassa 50 yaş üstü, kritik, riskli olanların aşıyı hassasiyetle uygulamalarını önemsediklerini vurgulayan Koca, “Bir de tekrar riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan bireylerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her vakit olduğu üzere takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız epey tesirli. Sonuçlarından mutluyuz. TURKOVAC tercihinde ve teklifinde hassasiyet gösterelim.” açıklamasında bulundu.

Kovid-19’la çabada elde edilen sonuçlara işaret eden Koca, şunları kaydetti:

“Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, şayet kendimizde üst teneffüs yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise diğerine bulaştırmamak için maskeyi zati takmak gerektiğini biliyoruz. Riskli olan bireylerin şayet bir belirti varsa erken devirde testlerini yaptırıp, şayet olumluysa o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu kelam konusu olabilir. Münasebetiyle elimizde ilacımız var, aşımız var. Şahsî önlemlere uyarak Kovid’le yaşamayı artık öğrendik. Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza üzere düşünün. Esasen son periyotta de belirtileri grip gibisi seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu üzere gelişiyor. Fakat ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha bariz, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım.”

Yeni ağır bakımlar açılmasının kelam konusu olup olmadığı sorusu üzerine Koca, “Hayır, şu an yenilerin açılması üzere bir durum yok. Panik havası yok lakin biz bundan sonra önlemlere devam ederek Kovid’le birlikte nasıl yaşamamız gerektiğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerektiğini, nerede kendimizi müdafaamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Tekrar kapatma ve gibisi durumlar olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, önlemlere devam.” tabirini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.