Bakan Dönmez: Maden ihracatında yeni rekor geliyor

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, 2021’de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 5,93 milyar dolarlık ihracata imza atan maden dalı, 2022’ye de rekor amacıyla girdi.

Yeni pazar arayışlarını sürdüren, mevcut pazarlara da katma pahalı eser ihraç eden bölümde ihracat yılın 6 ayında geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 19 artışla 2,82 milyar dolardan 3,36 milyar dolara yükseldi.

İhracatta birinci sırada 713 milyon dolarla Çin yer alırken, bu ülkeyi 328 milyon dolarla ABD ve 214 milyon dolarla Bulgaristan takip etti.

Ürün bazında ihracatta ise 484 milyon dolarla işlenmiş mermer, 306 milyon dolarla blok mermer ve traverten, 301 milyon dolarla çinko birinci sıralarda yer aldı.

‘HEDEF YENİ REKOR’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Dönmez, Türkiye’nin yer altı zenginliği açısından dünyanın önde gelen ülkelerinden olduğunu tabir etti.

Son yıllarda Türkiye iktisadının büyümesinde ihracatın lokomotif rolü üstlendiğini belirten Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Maden ihracatımız da bu lokomotif içinde, hatta en ön sıralarında yer alıyor. Geçen yıl maden ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştık. Bilgiler gösteriyor ki bu yıl da maden ihracatında yeni bir rekor geliyor. Bu artışta yarı mamul ve mamul eserlerinin yükseliş yakalaması bir öteki sevindirici gelişme. Katma pahalı eser ihracatını daha da artırarak ülkemize daha fazla döviz kazandıracağız.”

Yer altı zenginliğini tabiata ve etrafa ziyan vermeden iktisada kazandırmak için çalıştıklarını bildiren Dönmez, “Her vakit söylediğimiz üzere. Ne etrafımızdan vazgeçeriz ne de madenlerimizden. Bu yüzden tabiata saygılı, etrafa hassas, ulusal maden siyasetiyle hareket etmeyi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.