Arnavutluk lideri Rama’dan dikkat çeken Erdoğan mesajı

Dünyanın en önemli seçimi olarak nitelendirilen 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 7 gün kaldı. Seçime sayılı günler kala dünyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek açıklamaları gelmeye başladı. Balkanlar’daki devletlerin liderleri, Türkiye’nin ve dünyanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a ihtiyacının olduğunu belirterek Türkiye’de yaşayan Balkan kökenli vatandaşlarına seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı desteklemeleri çağrısında bulundu.

BALKAN LİDERLERİNDEN MESAJLAR

14 Mayıs seçimleri için Balkan liderlerinden gelen açıklamalar arasında Arnavutluk Başbakanı Edin Rama’nın sözleri dikkat çekti. Arnavutluk lideri Rama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önemine değinerek şu ifadeleri kullandı; 

Türkiye, sadece Türk ulusu ve Türk halkı için değil, Balkanlar ve Avrupa için de büyük öneme sahip seçimlerin arifesindedir. Türk halkının istedikleri lideri ve hükümeti seçmeleri asli vazifeleridir. Hiç kimse ne karar almaları gerektiğini onlardan daha iyi bilemez ve yapamaz. Ancak, Türk halkının her bir ferdine saygı duymakla birlikte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik en ali takdirlerimi ifade etmek isterim. Onun vizyonu, cesareti iradesi ve yorulmak nedir bilmeyen enerjisi Türkiye’yi tüm dünyanın gözünde muazzam bir dönüşüm örneğine dönüştürdü. Türkiye’nin bu örnek gösterilen gücü ve Türk ulusu ile devletinin gücünün farkında olan yeni bir bilincin inşa edilmesi, sadece Türk halkı için esenlik yaratmakla kalmadı.

Bosna Hersek’in büyük lideri Aliya İzzetbegoviç‘in oğlu Bakir İzzetbegoviç, Türkiye’de yaşayan Boşnak kökenli vatandaşları bir mektupla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermeye çağırdı. Bosna Hersek SDA Partisi Başkanı Bakir İzzetbegoviç’in gönderdiği mektubunda şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ihtiyacı var ancak Boşnakların ve Bosna Hersek’in de ihtiyacı var. Kıymetli Boşnaklarım, önümüzdeki seçimlerde oy hakkınızı kullanmaya ve Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermenize davet ediyorum.”

Kuzey Makedonya’da Alternativa Partisi’nin Genel Başkanı Afrim Gaşhi paylaştığı video ile Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda olduğu son 20 yılda inanılmaz başarılar kat ettiğini belirtti. Gaşhi, Rumeli’de yaşayan Arnavutlar olarak bu ilerlemeden kendilerinin de birçok alanda istifade ettiğini ifade etti.

Kuzey Makedonya Besa Partisi Genel Başkanı Bilal Kasami ise “Balkan asıllı olup da Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar Türkiye’nin küresel ölçekte etkin konumunu güçlendirmesi için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemelidir. Böylelikle Balkan ülkelerinin dünya çapında etkin bir dost ve müttefiki olacağına inanıyoruz” dedi.

Kuzey Makedonya Meclis Başkanvekili Hüsnü İsmaili Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde eğitim, sağlık, savunma sanayii, teknoloji gibi tüm alanlarda görülmemiş ilerleme kaydettiğine dikkat çekerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek isterken, Kuzey Makedonya Bağımsız Milletvekili Skender Rexhepi, Türkiye’nin 21 yıllık AK Parti hükümeti döneminde sadece kendi vatandaşlarının değil, kardeş dost ülkelerin de refahına katkı sağlaması açısından diğer ülkelere örnek teşkil ettiğine dikkat çekti.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir