Arap Birliği toplantısında gerginlik: Libya dışişleri bakanı lider seçilince Mısırlı bakan toplantıyı terk etti

Arap Birliği’nin dışişleri bakanları seviyesindeki 158’inci olağan toplantısı, Mısır’ın başşehri Kahire’de başladı.

Mısır, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş’un başkanlığa seçilmesi üzerine toplantıyı terk etti.

“BİR SONRAKİ TOPLANTI LİBYA DA YAPILMALI”

Menguş toplantının açılışında yaptığı konuşmasında, Arap Birliği dışişleri bakanlarının bir sonraki istişare toplantısının Libya’nın başşehri Trablus’ta yapılması davetinde bulundu.

Bakan Menguş, ülkesinde yıllarca süren bölünme ve savaşlardan sonra Libya’nın tekrar Arap Birliği dışişleri bakanları toplantısını yönetmesini destekledikleri için mevkidaşlarına teşekkür etti.

Arap Birliği, bugün mevcut oturumun başlamasından evvel “uzlaşılmış bir durumu aydınlığa kavuşturmak” emeliyle Kahire’de bir istişare toplantısı düzenlendiğini açıkladı.

Arap Birliği tarafından yapılan açıklamada, istişare toplantısının Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt’ın huzurunda basına kapalı olarak gerçekleştirildiği belirtilirken, toplantıya iştirak yahut sonuçları hakkında detaylara yer verilmedi.

Bu bağlamda, Arap Birliği tarafından yapılan başka açıklamalara nazaran, Arap Birliği dışişleri bakanlıklarına bağlı iki komite, İsrail’in Kudüs’teki icraatlarına karşılık vermek ve İran kriziyle ilgili gelişmeleri takip etmek için iki toplantı yaptı.

Lübnan’dan sonra Arap Dışişleri Bakanları Kurulu 158. Periyot Başkanlığı’nı Libya devralmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.