Antalya’da balda son 23 yılın en yüksek rekolte beklentisi

Akseki’nin Çimi Yaylası; sütleğen, kekik, taş yoncası ve keven üzere bitkiler ile endemik birçok çiçek cinsine mesken sahipliği yapıyor. Akseki’nin yaylaları sahip olduğu flora ve iklim kaideleri ile yerli ve gezgin birçok arıcıyı da ağırlıyor. Balı ile meşhur Çimi Yaylası balında bu yıl yüksek rekolte bekleniyor. Arıcılık yapan Mevlüt Arıcı, bu yıl bal üretiminde evvelki yıla oranla yüzde 50 ortasında artış beklediklerini belirtti.

İlkbahardan bu yana kovanlarını çeşitli bölgelere bırakan arıcıların, bin bir emek verdikleri eserlerini almasına sayılı günler kaldı. Bahar yağmurlarının uygun geçmesi nedeni ile tabiattaki bitkilerin hala canlı olması ve arıların hala uçuşta olmasından ötürü bal sağımının Ağustos ayı sonlarını bulacağını tabir eden Arıcı, bölgeden aldıkları geri dönüşlere nazaran bu yılki hasadın arıcıları keyifli edeceğini tabir etti. Mevsimin arıcılar için çok hoş geçtiğini söyleyen Arıcı, “Bu yıl hem bal randımanı âlâ olacak hem de balın kalitesi çok yüksek olacak. Kalitenin yüksek olmasının sebebi de kar ve yağmur yağışları. Bölgedeki endemik bitki popülasyonu arttı. Çiçek çeşitliliği de balın aromasını değiştiriyor, güzelleştiriyor. Çimi Yaylası’nda yapılan araştırmalarda yaklaşık 2 bine yakın çiçek tipi olduğu biliniyor. Biz buraya ilkbaharda çıktığımızda rengarenk çiçekler doğayı süslemektedir” dedi.

ÜÇÜNCÜ JENERASYON ARICI

Arıcılık mesleğinin atalarından gelen bir meslek olduğunu söyleyen Arıcı, “Arıcılık atalarımızdan gelen bir gelenektir. Sülalemiz arıcıdır. Soy ismimizden anlaşılacağı üzere dedem, babam ve bizler sırayla bu mesleği devam ettiriyorum. Sülalemiz arıcıdır” diye konuştu.

“SON 23 YILIN EN YÜKSEK REKOLTESİ”

Bu yıl son 23 yılın en yüksek rekoltesine ulaşacaklarını söyleyen Arıcı, bu yıl geçen yıla oranla yüzde 50 daha âlâ. Bu yıl çok çok rahmet yılı. Biz arıcılar zati her vakit umutla yaşarız. Bu yılki rekolteden hayli mutluyuz. Çimi Yaylasının özelliği arı bakımından sütleğen, boncuk şalba, keven ve yüzlerce bitki var. Bunlar bala katkı yapıyor. Bu yıl bahar yağmurlu ve hoş geçti. Kestirim ediyorum ki son 23 yılın rekorunu kıracağız. Ortalama kovandan organik olarak 12-13 kilo civarında alacağız. Fiyatını şimdi belirlemedik. Derneğimiz toplanarak fiyatını belirleyecek. Bu yıl bereketli bir yıl olmasından ötürü mutluyuz” sözlerini kullandı.

“AKSEKİ BALI KOVANINDAN ÇIKMADAN SATILIR”

Çimi Yaylasında yaklaşık 5 bin kovan olduğunu söyleyen Arıcı, “Satışlarımızı kovandan çıkmadan evvelden siparişlerimizi alıyoruz. Müşteri aramayız. Bizim tek bir şikayetimiz var. Yol üzerinde Akseki balı diye satılan ballar var. Bunlardan şikayetçiyiz. Bizim balımızı lekeliyorlar. Yetkililerden rica ediyoruz. Bunlara tahlil bulmalarını istiyoruz. Bizim meşhur olan balımızın lekelenmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Arıcılar Derneği Lideri Hasan Arıcı, Arıcılığın dedelerimizden kalma olduğunu ve üçüncü nesil arıcı olduğunu söyledi. Geçmiş yıllara nazaran bu yılki beklentilerinin çok daha âlâ olduğunu anlatan Arıcı, “20 kovan arımız var. Gereksinimim fazlasını satıyorum. Bizim balımız pazara çıkmaz. Siparişi kovandan çıkmadan alıyoruz. Burası bin 750 rakımındadır. Çimi Yaylasında bitki örtüsü hayli fazladır. Sütleğen, keven, şalba üzere çok değerli bitkiler var. Yüksek kısımlarda binlerce bitki çeşidi var. Saha çok geniş” dedi.

“HASAT AY SONUNDA”

Doğadaki bitkilerinin hala canlı olduğunu ve arıların uçuşta olduğunu söyleyen Arıcı, “Şu anda arılarımız hala uçuşta. Olağan kaidelerde 15 Ağustos’ta arılara bakmamız görmemiz gerekiyordu. Şu anki beklentimiz ay sonunu bulacak. Zira arılar hala çalışıyor. Tabiat hala canlı. Bu yıl beklentimiz geçen yıllara nazaran beklentimiz çok fazla. Daha evvelki yıllarda bir kovandan 5 kilo bal beklerken bu yıl ise 15 kilo civarında bekliyoruz. Bu artış son yıllarda gördüğümüz en yüksek artış. Buranın balının kalitesi zati belirli. Çimi Yaylasının balı çok meşhurdur. Katkı yoktur. Burada şeker kullanılmaz. Biz arılara bal alma vakti şeker vermeyiz. Biz arılara güçlenmesi için yalnızca ilkbaharda şeker veririz. Doğal ortamda organik bal üretiyoruz” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.