Antalya’da 15 yaşındaki Burak, istemsiz hareketleriyle kalbini yoruyor

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan Orhan-Nurgül Kaya çiftinin 5 çocuğundan 15 yaşındaki Burak Kaya’nın doğum anında anne kordonu boynuna dolandı.

Beynine oksijen gitmeyen Kaya’ya, doğuştan “Serebral Palsi” teşhisi kondu.

Aile, yürüme ve konuşma zahmeti çeken çocuklarını fizik tedavi ile kendine getirmeyi başardı lakin Burak 5 yaşında ansızın istemsiz hareketler yapmaya başladı.

10 yıldır hareketlerini denetim edemiyor

Doktor hekim gezen aile yaklaşık 10 yıldır daima devam eden bu hareketleri durdurmanın bir yolunu bulamadı.

Son 1 yıldır hareketlerinde artış gösteren Burak, bu sebepten dolayı yürüyemiyor, yemek yemekte zorlanıyor.

Tek istemli hareketi kartal pençesi

Aşırı hareketlilikten ise kalbi olağan insanın nabzından 2-3 kat fazla atan Burak’ın ailesi, çocuklarının hayatından kaygı duyuyor.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Burak’ın tek istemli yapabildiği hareket ise siyah beyazlıların meşhur kartal pençesi hareketi…

“Doktorlar sebebini çözemedi”

İHA’ya konuşan Kaya, “Tam düzeldi derken, konuşmaya yürümeye başlayan çocuk ansızın istemsiz hareketler yapmaya başladı. Sebebini 10 yıldır hekimler çözemedi. Beyinle ilgili diyorlar ancak 10 yıldır rastgele bir tedaviye cevap vermedi. Götürmediğim yer kalmadı. Yaklaşık 1 yıldır konuttan dışarıya çıkamıyor. Hareketleri her geçen gün daha da şiddetleniyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Çaresiziz. Allah’tan tek dileğim, oğlum Burak’ın da güzel bir hastanede tedavi edilip, bu istem dışı hareketlerden bir an evvel kurtulması.” dedi.

“Elini kalbine koyuyor”

Oğlunun çok hareketlilikten dolayı nabzının olağan bir beşere nazaran 2-3 kat fazla attığını aktaran Kaya, “Kalbi duracak diye korkuyoruz. Daima saatlerce sallandığından ötürü, kalbi dışarı çıkacakmış üzere. Normalinin 2-3 katı fazla atıyor. Çocuğun yüzünde morarma oluyor, en son rahatladıktan sonra elini daima kalbine atıyor. Şu an çok telaşlıyız. Konutumuzun ne tadı ne tuzu kaldı. Çocuğu 6-7 aydır dışarıya çıkartamıyorum, pak hava yüzü göremiyor. Allah kimseyi evladıyla sınamasın, kimseyi çaresiz bırakmasın. Biz şu an ne yapacağımızı bilmiyoruz.” diye konuştu.

“Allah’tan umut kesilmez”

Kaya, oğlunun beyin işlevlerini yavaşlatmaya yönelik ilaçlar kullandığını lakin son vakitlerde bunun bir işe yaramadığına dikkat çekerek, “Allah’tan umut kesilmez. Her şeyi anlıyor, çok akıllı, tek derdimiz bu istem dışı hareketlerin son bulması.” sözlerini kullandı.

“Beşiktaş’ın hiçbir maçını kaçırmaz”

Oğlunun fanatik bir Beşiktaş taraftarı olduğunu da kelamlarına ekleyen Kaya, “Hayatı Beşiktaş. Hiçbir maçını kaçırmaz. Her maç günü birlikte izleriz. Yenildiğinde üzülür, galip gelince de sevinçten havalara uçarız.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.