Altın fiyatlarında dolar belirleyici oldu: Gram alın, çeyrek altın, Cumhuriyet altını ne kadar oldu? (7 Temmuz 2022)

Dün, dolar kurundaki yükselişe rağmen ons altın fiyatındaki düşüşe paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,1 azalışla 963,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise yükselişle başlamasının akabinde saat 10.45 prestijiyle evvelki kapanışının 0,7 üzerinde 969,8 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 1.591 lira, Cumhuriyet altını da 6.498 liradan satılıyor.

Ons altının fiyatı, dün 1.732,4 dolarla Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin akabinde bugün evvelki kapanışına nazaran yüzde 0,3 artışla 1.744,3 dolardan süreç görüyor.

EMTİA PİYASALARINDA DALGALANMA

Analistler, dün açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ilişkin tutanaklarda bankanın enflasyonu düşürme kararlılığı göstereceği istikametindeki görüşün yüklü olması ile emtia piyasalarında dalgalanmanın arttığını söyledi.

Bugün, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son toplantısına dair ayrıntıların yatırımcıların odağına yerleştiğini aktaran analistler, data gündeminde ise yurt içinde para ve banka istatistikleri, yurt dışında da ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları, ADP özel bölüm istihdamı ve dış ticaret istikrarı datalarının öne çıktığını kaydetti.

Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların takviye, 1.760 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.