Alevi Vakıfları Federasyonu Erdoğan’ın ziyaret ettiği cemevi idaresine ihraç süreci başlattı

Ankara başta olmak üzere cemevleri ve alevi derneklerine yönelik ataklar halkın büyük yansısına neden olurken hükümetten de peş peşe sert açıklamalar geldi, Alevilerle dayanışma iletileri verildi. İsimli makamların harekete geçmesiyle failler yakalandı ve hukuk süreç başladı.

Cumhurbaşkanı’ndan tarihi ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, atakların akabinde Ankara Mamak’taki Hüseyin Gazi Cemevi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada Alevi dedeleri ile buluştu, iftar programına katıldı.

Erdoğan: Hesabını soracağız

Erdoğan, cemevlerine yapılan ataklardan duyduğu üzüntüyü söz etti, bu olayın peşini bırakmayacaklarını ve sonuna kadar gidip, hesap soracaklarını iletti.

Hz. Hüseyin’in ortak kıymet ve ortak acı olduğunu tabir eden Erdoğan, birlik ve beraberlik bildirisi vererek, “Devlet, Alevi vatandaşlarının yanında” sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın bu tarihi ziyareti gündemde geniş yer buldu.

Federasyon ihraç süreci başlattı

Ancak bu tarihi ziyareti güzel karşılamayan kısımlar de oldu.

Alevi Vakıfları Federasyonu, bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada, Hüseyin Gazi Cemevi idaresinin ihraç edilmesi için süreçleri başlattığını duyurdu.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın, 20 yıllık iktidarı müddetince birinci sefer bir Cemevini ziyaret etmesi Alevilere hücumlarının yapıldığı bir devirde son derece kıymetli olduğu üzere toplumu kucaklayıcı ve birleştirici bir ziyarettir. Bu manada bu ziyareti önemsiyoruz.

“Bize bilgi verilmedi”

Bu ziyaretin öncesi ve sırasınca yaşananlar ise bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Öncelikle; Federasyonumuz bileşeni olduğu halde, başından itibaren vakıf idaresi tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti hakkında tarafımıza en ufak bilgi dahi verilmemiştir.

“İhraç süreçlerini başlatıyoruz”

Alevi-Bektaşi toplumunun yüzyıllar boyunca geliştirdiği, yaşadığı zulüm ve baskılara karşın bugünlere getirdiği ulu bedelleri, kolay çıkar hesaplarıyla ayaklar altına alan, Alevi-Bektaşi toplumunun en kutsal bedellerinden olan, ‘Muharrem / Matem’; ve inanç ritüellerimizin fütürsuzca istismar edilmesine sessiz kalan Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı idaresini kınıyor ve Hüseyin Gazi Kültür ve Sanat Vakfı hakkında Federasyonumuzun İdare Heyetinin aldığı karar gereği ihraç süreçlerine başladığımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.