Albayrak Kümesi CEO’su Prof. Dr. Ömer Bolat: Ziraî üretimi fırsata çevirelim

Albayrak Kümesi Üst Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Ömer Bolat, 26 Temmuz Hasat Bayramı’na ait değerli açıklamalarda bulundu. Bolat, son yıllarda yaşanan salgının, tarımın tüm dünyada ve Türkiye’de tekrar anlaşılmasını sağladığını bildirdi. Dünya üzerinde yaşanan savaşların ziraî eserde tedarik zincirini olumsuz etkilediğini belirten Bolat, devletin bu manada çabalı çalışmalarının tüm dünya tarafından takdirle karşılandığını anlattı.

ENFLASYON ÜZERİNDEKİ BASKIYI AZALTIR

Bolat, “Devletimiz ekilmedik bir metrekare arazi kalmaması için çalışıyor. Bu hedefle üretilen siyasetler kamuoyunca bilinmektedir. Genel çizgileriyle bu siyasetler arz-talep istikrarını koruyarak, besin fiyatlarının enflasyon üzerindeki baskısını azaltmaya yönelik uygulamalardır” diye konuştu. Lojistik ve depolama alanlarında gerekli düzenlemeleri yapmanın ve teşvik, dayanak ve toplumsal yardım uygulamalarını gözden geçirerek faal olmayan uygulamaları kaldırmanın da bu kapsamda değerlendirildiğini kaydeden Bolat, “Tarım yerlerinin korunmasını ve verimli kullanımını sağlamak hedefiyle arazi toplulaştırmayı düzenlemek ve süratli bir halde sonuçlandırmak, sulanabilir tarım topraklarında sulama imkanlarının ve altyapılarının geliştirilmesi de bu uygulamalar dahilindedir” sözünü kullandı.

YERLİ ÜRETİMİN DESTEKÇİSİYİZ

Ömer Bolat, Albayrak Kümesi olarak ülkenin geleceği için faaliyet gösterdikleri tarımdan endüstriye, inşaattan medyaya uzanan pek çok dalda sürdürülebilir bir anlayışla çalıştıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Sürdürülebilir bir gelecek için yerli ve ulusal üretimin her vakit destekçiyiz, öncü şirketlerindeniz. Bugün başta TÜMOSAN olmak üzere, Sukkar Şeker ve Mezra Ziraat şirketlerimizle tarım dalında değerli faaliyetler yapıyor, üreticilerimize takviye oluyoruz. TÜMOSAN markamızla ülkemizde 88 bayi, 42 yedek kesim bayisi, 400’e yakın servis ve 33 yurt dışı distribütörlüğümüzle binlerce çiftçiye hitap ediyoruz. Yerli ve ulusal oranı yüzde 100’e varan traktör ve tarım ekipmanlarımızla binlerce üreticiye dokunuyoruz.”

3 BİN ÇİFTÇİYLE HASAT

Bolat, Mezra Ziraat olarak şekerpancarı ürettiklerini kaydederek, üretirken çiftçilere çağdaş tarım eğitiminden tohumuna, sulamasından hasadına kadar pek çok takviye verdiklerini bildirdi.

Sukkar Şeker’in Erzurum ve Erzincan’daki şeker fabrikalarında üreticilerden aldığı pancarlarla kristal şeker arzı gerçekleştirdiğini kaydeden Bolat, bu iki fabrikanın yaklaşık 3 bin çiftçiyle şekerpancarı üretimi gerçekleştirdiğini, bu yıl yaklaşık 530 bin ton pancar üretimi beklediklerini anlattı.

1 YILLIK SABIRLI BEKLEYİŞ

Albayrak Kümesi CEO’su Bolat, devletin ekim öncesi tohum dayanağından hasat sonrasına kadar birçok alanda üreticiye sunduğu teşvik ve dayanaklara değinerek, bu takviye düzenekleri sayesinde ziraî üretimi fırsata çevirmek gerektiğini vurguladı. Bolat, “Albayrak Kümesi olarak bizler de bilhassa hasat vakti üreticilerimize çok büyük takviyeler sağlıyoruz. Hasat, çiftçimizin toprağında bir yıllık sabırla bekleyişinin, emeğinin ve alın terinin vesilesiyle elde ettiği hasılatı topladığı bir bayramdır. Bu vesileyle Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilerimizin hasat bayramını kutluyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.