ABD’den Ukrayna’ya yeni silah yardımı: Bir milyar dolar daha ayrıldı

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Blinken’ın “Ukrayna’ya yönelik yabanî hücumun üzerinden yaklaşık 6 ay geçmesine karşın Rusya, Ukrayna’nın kasaba ve köylerini yok etmeye devam ediyor. ABD Lideri Joe Biden, ülkelerini Rus saldırganlığına karşı savunurken, gerektiği sürece Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğimizi açıkça belirtti.” sözü yer aldı.

Blinken, bu gayretlerin modülü olarak ABD Liderinin yetkisi doğrultusunda, Amerikan ordusundan Ukrayna için tek seferde yapılacak en büyük silah ve teçhizat yardımının gönderilmesine müsaade verdiğini söz etti.

TEK SEFERDEKİ EN BÜYÜK YARDIM PAKETİ

Dışişleri Bakanı açıklamada Ağustos 2021’den bu yana ABD’nin Ukrayna’ya 18 kezde toplam 9,8 milyar dolarlık silah ve mühimmat sağladığını, en son yapılacak 1 milyar dolarlık yardımın ise tek seferdeki en büyük yardım paketi olacağını kaydetti.

Açıklamada Blinken’ın şu sözleri kullanıldı:

“ABD, Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmasını desteklemek için hayati güvenlik yardımı sağlamada 50’den fazla ülkeden müttefik ve ortakla birlikte hareket ediyor. Bu savaş uzadıkça, Ukrayna ordusunun ve halkının hamaseti ve gücü daha da bariz ve harika hale geliyor. Birlikte, Ukrayna ile yakın halde istişare etmeye ve savaş alanında fark yaratmak ve Ukrayna’nın müzakere masasındaki kesin pozisyonunu güçlendirmek için dikkatlice ayarlanmış ek mevcut sistemleri ve yetenekleri artırmaya devam edeceğiz. Ukrayna ile birlik içerisindeyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.