1 saatte böbreğinden çıkan taş sayısı şoke etti

The Independent’ın aktardığına nazaran, Hindistan’da hekimler Telangana eyaletinde yaşayan 56 yaşındaki bir hastadan laparoskopi yoluyla yalnızca bir saat içinde 206 böbrek taşı çıkardı.

Hastanın altı aydır uyluğunun sol tarafında şiddetli ağrıdan mustarip olduğu ve artan sıcaklığın acısını şiddetlendirdiği bildirildi.

Kentteki Auer Glan Eagles Milletlerarası Hastanesi’ndeki tabipler, laparoskopi yoluyla adamın böbreğindeki taşları çıkardı. Laparoskopi, cerrahın ciltte büyük kesikler yapmaya gerek kalmadan karın ve pelvisin iç kısmına erişmesini sağlayan bir süreçtir.

Hasta, kısa müddetli rahatlama sağlayan ilaçları kullanıyordu. Hekimler, ağrının hastanın günlük rutinini etkilemeye devam ettiğini söyledi. Auer Glan Eagles Milletlerarası Hastanesi’ndeki Ürolog Danışmanı Dr. Paula Naveen Kumar, “Bazı ön incelemeler ve ultrason taramaları birkaç sol böbrek taşının varlığını ortaya çıkardı (sol tarafta böbrek taşı). Bu bilgisayarlı tomografi ile doğrulandı. Hasta ile görüştükten sonra, 206 taşın tamamının çıkarıldığı bir saat süren bir ameliyat yapıldı. Hasta ameliyattan bir gün sonra taburcu edildi” dedi.

BÖBREK TAŞINI ÖNLEMENİN KISA YOLU

Hindistan’da hekimler ülkedeki sıcak hava dalgasının ortasında, böbrek taşlarının oluşmasına karşı fazla su tüketilmesini tavsiye etti.

Delhi Hastanesi’nde hekimler, 2018’de laparoskopi yoluyla 45 yaşındaki bir hastadan 856 böbrek taşı çıkarmıştı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.